scorecardresearch.com Eşzamansız Marifetler ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Eşzamansız Marifetler

Eşzamansız Marifetler

Yazar : Devrim Şimşek

Sayfa Sayısı : 298

Yayınevi : PARŞÖMEN YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eşzamansız Marifetler geçmişle geleceğe hapsolmuş duyguları şimdiki zamanda özgür kılma mücadelesi… Kimsenin aylardır fark etmediği ultrason cihazındaki arıza bir bebeğin sakat doğmasına neden olur. İstemediği kızını günlükken apaçık ölme terk eden baba; bu kara geçmişi hafızasından silip atmak için hızla yeni bir gelecek inşa ederken suç ortağı annenin geçmişi geride bırakması o kadar kolay değildir. Unutmakla hatırlamanın, iyiyle kötünün, çirkinle güzelin, acımayla vicdansızlığın rekabeti eşliğinde bir mücadele çıkıyor karşınıza Eşzamansız Marifetler’de… Ve pamuk ipliğiyle yaşama tutunan bebeğin yakınında, uzağında birbirine bağlanmaya hazırlanan tesadüfler sunuyor Eşzamansız Marifetler.Eşzamansız Marifetler, gizemli bir adamın elinde sımsıkı tuttuğu çantayı bırakmak için, ücra bir kasabadaki metruk bir pansiyona girmesiyle başlıyor. Sanmayın ki çantanın içinde kıymetli mücevherler veya deste deste banknotlar var. Fermuar, pansiyonun pislik içindeki banyosunda açılınca şimşek gibi parlayan bir çift göz ile irkiliyoruz. Adam, bebeğin yüzüne bakmadan, bezlerle sarmalanmış küçücük bedeni soğuk zemine bırakıp kaçarcasına çıkıyor banyodan. Mahalledeki bir çocuğun ağlama seslerini duymasıyla kurtuluyor bebek. Gazeteler, bebekteki eksiklik için “engel” ve “gelişmemiş” ifadelerini tercih ediyorlar. Hastaneye getirildiğinde bebeğin başına üşüşen, “Ah canım benim” gibi sevgi cümleleri sarfeden hemşirelerin ağzından bile, bezleri açıp bebeğin sağ kolunu gördüklerinde, “yok” kelimesi kaçıveriyor. Ultrason cihazındaki kimsenin fark edemediği arıza bebeğin sakat doğmasına sebep olur. İstemediği kızını on günlükken ölüme terk eden baba, karanlık geçmişi hafızasından silip tertemiz bir gelecek inşa edecektir. Suç ortağı annenin yaşananları geride bırakması ise o kadar kolay olmaz. Hayata pamuk ipliğiyle bağlı bir bebeğin çevresinde süregelen tesadüfleri sunan Eşzamansız Marifetler, Devrim Şimşek’ten başarılı bir ilk roman.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963