scorecardresearch.com Estetik Üzerine ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Estetik Üzerine

Estetik Üzerine

Yazar : FRIEDRICH VON SCHILLER

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Alman şair ve yazar Friedrich von Schiller (1759-1805), 1793-1794 yıllarında açık fikirliliği ve sanatseverliliğiyle tanınan Alman hükümdarı Prens Augustenburg’a yazdığı 27 mektupta, estetik ve terbiye üzerine düşüncelerini dile getirmiştir. Bu mektupların bir araya toplanmasından oluşan eserin önsözünde yer alan Shiller’in yakın dostlarıyla olan mektuplaşmaları Estetik Üzerine’nin amacına tarihçesine ışık tutmaktadır. Mektuplardan kısa bir alıntı şöyledir:
Her sanatçının öncelemek istediği, nesneye bağlı bir amacı vardır. Bir heykeltraş varlığın kaçıp giden görüntüsünü üç boyut içinde dondurmak, devinimlerin düzensizliğini bir biçeme getirmek için çabalar. Bir müziksever ruhsal coşkuyu kımıldatmak peşindedir. Bunu yaparken doğanın senfonilerini gönül kulağıyla dinler.

Zira doğa hiçbir zaman sessiz değildir. Susuşu bile hep aynı notaları mırıldanır. Edebiyatçı dünyayı en içteki arzusuna göre yeniden şekillendirir. Fakat hiçbir sanatçı -gerçeği yadsısa da- gerçeksiz edemez.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Hayatın Adı Sen'

  Yazar : Ferdi Demir

  Tür : Deneme - İnceleme


  Hayatın Adı Sen - Ferdi Demir Bizim buralarda kuşlar senin sesine konardı. Toprak sen gibi kokardı. Kazma kürekle açardım...
  Devamı...
 • 'Aşk Ve Ölüm Üzerime'

  Yazar : Patrıck Süskınd

  Tür : Deneme - İnceleme


  Aşk Ve Ölüm Üzerime - Patrıck Süskınd Patrick Süskind, aşkın izini sürdüğü denemesinde geçmişten günümüze Batı’nın...
  Devamı...
 • 'Sataşma Ağan Yorgun '

  Yazar : Yaşar Bedir

  Tür : Deneme - İnceleme


  Sataşma Ağan Yorgun - Yaşar Bedir SATAŞMA AĞAN YORGUN ‘oyun içinde oradan oraya koşan bir çocuk gibidir zaman . en...
  Devamı...
 • 'Kader Karanlık Değildir'

  Yazar : Bercan Tutar

  Tür : Deneme - İnceleme


  Kader Karanlık Değildir - Bercan Tutar KADER KARANLIK DEĞİLDİR STRATEJİ Bir yarayı o yaranın verdiği sızı ve acıdan...
  Devamı...
 • 'Yabancı'

  Yazar : Richard Sennett

  Tür : Deneme - İnceleme


  Sennett'in antropolojik bir fenomen olarak milliyet ve milliyetçilik hakkında söyledikleri uzun bir tartışmayı hak ediyor.
  Devamı...
 • 'Aşk Nelere Kadir'

  Yazar : Rokumuş

  Tür : Deneme - İnceleme


  Aşk Nelere Kadir - Rokumuş Ve Seni Gördüm Sultanım Kader ipekten ince ağlarını ördü Gözlerimin varlığı şimdi...
  Devamı...
 • 'Roman Ve Etik'

  Yazar : ÜNSAL OSKAY

  Tür : Deneme - İnceleme


  Roman Ve Etik - Ünsal Oskay “Yeni dönemin insanı yoğun acılar içinde bir başınadır: ‘Denizlerde yitik oğullarını aramaktadır.’...
  Devamı...
 • 'Tek Kişilik Haçlı Seferleri'

  Yazar : ÜNSAL OSKAY

  Tür : Deneme - İnceleme


  Tek Kişilik Haçlı Seferleri - Ünsal Oskay “...Fırtına, karşı konulmaz bir biçimde meleği arkasını döndüğü geleceğe...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963