scorecardresearch.com Eğrisi Doğrusu ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Eğrisi Doğrusu

Eğrisi Doğrusu

Yazar : Woody Allen

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : SİREN YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yan Etkiler, Sırf Anarşi ve Tüysüz’den sonra Woody Allen, cümlelerine noktayı sonunda koyuyor; yüzyılın en üretken ve aykırı figürlerinden biri sayılan Woody Allen’ın bütün eserleri serisi böylelikle EĞRİSİ DOĞRUSU ile tamamlanıyor!
Sinemacı, yazar, oyuncu ve komedyen kimlikleriyle çağımızın tartışmasız en iddialı ve yaratıcı figürlerinden Woody Allen’dan zekâ dolu ve sivri dilli bir kitap: Eğrisi Doğrusu. “Hayattaki tek pişmanlığım bir başkası olmamak” diyen Woody Allen; ince bir mizah ve keskin göndermelerle ördüğü kitabıyla gündelik hayatın monotonluğuna absürdün sınırlarında dolaşarak karşı çıkıyor. Eğrisi Doğrusu; giderek saçmalaşan ve saçmalığıyla bunaltan bir dünyada, absürdün serin sularında geziniyor.
Tek satırlık esprilerden fazlasını arayanlara ilaç gibi gelecek Eğrisi Doğrusu, hem güldürüp hem düşündürme iddiasında dersek yalan olur.
İyi vakit geçirin, o kadarı yeter.Sinemacı, müzisyen, oyuncu, komedyen, yönetmen, yazar… Woody Allen’in isminin önüne getirilecek ünvanın ardı arkası kesilmeyecek kadar çok. Kimilerince -bilhassa filmleri- eleştirilse de, yazdıklarına kimsenin bir şey diyebileceğini sanmıyorum. Yönetmen olarak filmlerini sevmeseniz bile, bir yazar olarak kitaplarını elinizden düşüremeyeceksiniz. İnce mizahı ve keskin göndermeleriyle Allen, her gün bir tekrarını yaşadığımız hayatı “absürd”ün kıyılarında dolaşarak ince ince kıyıyor. Eğrisi Doğrusu isimli kitapta yer alan on yedi öyküde Allen bizi devrimci bir örgütün aşçısıyla tanıştırıyor önce, 1920’lere götürüyor sonra. Felsefesini anlatıyor bol aforizmayla, ardından şişman birisinin hislerini duymamızı sağlıyor. Birbirinden farklı kahramanları bize iktidarın en temizi bile kirleteceğini, ölümün gerçekten alay edilmesi gereken bir mefhum olduğunu, kendini ağırdan satmanın budalalık olduğunu, kazanma hırsının en büyük kaybeden olmamıza sebep olacağını, Woody Allen olmanın sanıldığı kadar keyifli olmadığını ve daha pek çok şeyi anlatıyor. Kitabın ana fikri ise bizzat Woody Allen’in belirttiği üzere “hayat değişimdir ve kilo hayattır ve kilo aynı zamanda ölümdür. Kilo her şeydir! Tabi aşırı kilolu değilseniz.”

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Eğitimde Etik (2. Basım) '

  Yazar : Felicity Haynes

  Tür : Deneme - İnceleme


  Eğitimde Etik (2. Basım) - Felicity Haynes İÇERİK TANITIM Felicity Haynes, bu kitabında eğitim uygulamalarında...
  Devamı...
 • 'Aşk’a Rabita'

  Yazar : Murat Sütçü

  Tür : Deneme - İnceleme


  Aşk’a Rabita - Murat Sütçü Aşk Başlangıcı ve sonu bilinmeyen Zamanın rakamlarında sınırlı kalmayan bir eylem Bir...
  Devamı...
 • 'Hanfendi Bi’Bakar Mısınız ?'

  Yazar : Murat Tavlı

  Tür : Deneme - İnceleme


  Hayatıma giren insanlar mı yanlıştı, yoksa zamanlar mı hiç bilemedim. Fakat âşık olmaktan, sevmekten hiç vazgeçmedim. Talihsizdim,...
  Devamı...
 • 'Tohumlarin Valsi'

  Yazar : Kemal Ural

  Tür : Deneme - İnceleme


  Tohumlarin Valsi - Kemal Ural Tanıtım Metni: Bir gün Bengü çıktı sahneye. Bakışını, işlevini kaybetmiş bir sistemin...
  Devamı...
 • 'Orpheus’un Şarkısı'

  Yazar : Handan İnci

  Tür : Deneme - İnceleme


  Tanpınar’ın romanlarında aşk ve yaratıcı yazıyı iç içe geçiren düşünceye göre bir sanat eseri ortaya koyabilmek sadece aşkla...
  Devamı...
 • 'Yazi Ve Yazgi'

  Yazar : HÜSEYİN SU

  Tür : Deneme - İnceleme


  Yazi Ve Yazgi - HÜSEYİN SU Tanıtım Metni: Yazarın, ‘soluk aldığı gibi yazması’ gerektiği öğütlenir. Sözü edilen...
  Devamı...
 • 'Aşk ve Ölüm Üzerine'

  Yazar : Patrick Süskind

  Tür : Deneme - İnceleme


  Aşk nasıl tanımlanagelmiştir? Sokrates’in Phaidros’ta ifade ettiği gibi bir coşkunluk hali, bir tür delilik midir aşk?
  Devamı...
 • 'Neşeli Konular'

  Yazar : Aydın Boysan

  Tür : Deneme - İnceleme


  Aydın Boysan'dan evlilikten kentleşmeye,iklimden politikaya kadar yaşama dair her şey üzerine...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963