scorecardresearch.com DİLLERİN GİZLİ DÜNYASI ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
DİLLERİN GİZLİ DÜNYASI

DİLLERİN GİZLİ DÜNYASI

Yazar : Cevdet Kudret

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : MERKEZ KİTAPLAR

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Ben işte asıl bu anlayışa katlanamıyorum. Demek Türkçeleşmiş yabancı kelimeleri atacağız, ama Yunanca, Latince öğrenirsek istediğimiz kadar Frenkçe kelime alabileceğiz?.. Sözgelişi, yüzyıllarca sonra dünyada Zenci uygarlığı ön sıraya geçer de, onların dilini öğrenmeye gerekli görürsek, bu sefer de Frenk kelimelerini atıp Zenci dilinin kelimelerinin alacağız öyle mi?.. Ya Türkçe ne olacak?.. Hayır!.. Hangi dili öğrenirsek öğrenelim, o dilin kelimelerini ve kurallarını alamayız. Eğer alınmasına izin verirsek, toplumda birtakım züppelerin doğmasına razı oluyoruz demektir. Araba Sevdası''nın “Bihruz Bey”i geliyor gözümün önüne. Bihruz Bey nasıl konuşur annesiyle: - Mersi! Mil mersi şer mer!- O ne demek oğlum? Türkçesi''ni söyle de anlayayım. - Teşekkür ederim validem. Osmanlıca dediğimiz dil de işte böyle bir anlayıştan doğdu. Baki Efendi ne demiş: Ey pa-bend-i dam-geh-i kayd-ı nam ü neng.Halk yüzyıllar boyunca sordu kendisine:- O ne demek oğlum? Türkçesi''ni söyle de anlayayım. Ben, “yüksek aydın, seçkin kişi” Baki Efendi ile, “orta okur yazar” Bihruz Bey arasında hiçbir fark görmüyorum bu konuda. Yabancı bir dili, ister tek başımıza, ister toplumca; ister yarım yamalak, ister gereği gibi öğrenelim; o dilin kelimelerini ve kurallarını Türkçe''ye sokma hakkını nasıl kazanabiliriz? Bay Ataç''ın cümlesini olduğu gibi kullanacağım: “Kendimizi bir küçük görme, bir küçültme var bunda, ürpertiyor kişiyi.”
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963