scorecardresearch.com Diller, Çehreler Barış ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Diller, Çehreler Barış

Diller, Çehreler Barış

Yazar : Ahmet Tulgar

Sayfa Sayısı : 238

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yazılarındaki
ödünsüz tavrıyla Türk medyasının en "korsan" kalemlerinden biri olan Ahmet Tulgar, bu kitabında bir araya getirdiği yazılarıyla bir kez daha Türkiye''nin gündemini ele alıyor. Bu toprakların sorunlarına güncel politikanın gelip geçiciliğiyle değil, geniş bir bilgi biriki­minin aydınlık bakışıyla bakan Ahmet Tulgar, yine okuyanın aklına yeni soru işaretleri düşürecek, yeni sorularına yeni yanıtlar aratacak yazılara imza atıyor.
Sorular yenilenmedikçe yanıtların da farklılaşmayacağına
inananların, eski söylemlerin güvenli tekdüzeliğinin karşısına
farklı arayışların tekinsiz ama umutlu yollarını
seçenlerin ellerinden düşürmeyecekleri bir
kitap: Diller, Çehreler, BarışHiç şüphesiz geçtiğimiz senenin en sık karşılaşılan gündem maddesi “Kürt Açılımı” idi. Silah bırakma çağrıları, masaya oturma/oturmama tartışmaları, yurtdışındaki Kürtlerin Türkiye’ye çağrılması, yeni bir pişmanlık yasasının hayata geçirileceği haberleri, şahit aileleri, terör, TSK derken, nihayetinde bir siyasi partinin kapatılmasıyla son bulmuştu. Bu noktadan sonra “sessizce” yürütülmeye çalışılan bir mesele halini almıştı “açılım” meselesi. Sokaktaki insandan köşe yazarlarına herkes konuyla ilgili fikirlerini söylemişti. İlerleyen günlerde, başka gündem maddelerinin etkisiyle rafa kaldırıldı. Oysa gazeteci, yazar Ahmet Tulgar konuyla ilgili “açılım”dan da önce yazılar yazan bir isimdi ve sonrasında da yazmaya devam etti.
Diller, Çehreler, Barış isimli kitaptaki yazılar da bu konuyla ilgili çeşitli gazete ve dergilerde yazdığı yazıların toplamından oluşuyor. Bunu yaparken bir tarafı tutup, diğerini gözardı etmiyor, birilerini suçlayıp “ben size demiştim” tavrına bürünmüyor. Türk medyasında son yılların en özgün kalemlerinden Ahmet Tulgar’ın “açılım” ve Kürt meselesi ile ilgili yazdıklarını okuyunca tekrar bir durup düşüneceksiniz.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963