scorecardresearch.com Bağış-lamak Kadın Gözüyle Bir Karşılıklı Özveri Eleştirisi ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bağış-lamak Kadın Gözüyle Bir Karşılıklı Özveri Eleştirisi

Bağış-lamak Kadın Gözüyle Bir Karşılıklı Özveri Eleştirisi

Yazar : Genevieve Vaughan

Sayfa Sayısı : 325

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Feminist teorinin disiplinler arası çalışmasının bir ürünü olan BAĞIŞLAMAK, Genevieve Vaughan''ın ana, kız, dost ve sevgili olan toprağa armağan ettiği, satır aralarında tüm insanların onu ve birbirlerini daha çok sevmelerini dilediği bir kitap. Tek bir kadından, bir başka deyişle yazardan, dünyanın her köşesindeki kadın hareketlerine (ve bilinçlenmiş erkeklere) armağan olan kitap, geniş bir kültürün ve insan yüreğinin en ince titreşimlerini yansıtan bir yapıt. Yazar feministlerin nasıl "bütün kuşkulu akademik sistemleri" incelediklerine işaret ettikten sonra daha da ileriye giderek zor ve riskli de olsa bizi, "saflığımızı" yeniden kazanmaya, her şeyi sorgulamaya zorluyor. Disiplinler arası bir çalışma olan bu kitapta, semiyolojistler, dilciler, ekonomistler ve siyasal bilimciler, çok seyrek rastlanan aydın ve radikal feminist bir meydan okumayla karşılaşacaklar. Erkek okuyucular ise aşırı yalın biçimde erkekleri suçlayan bir kuram değil, ataerkil toplumu titizlikle incelemekten çekinmeyen ve tüm sistemin değişmesi gerektiği fikri gibi ahlaksal sorumlulukların da üstünde duran bir görüşle karşılaşacaklar. Yazar kendi sözleriyle kadınlara bakın nasıl sesleniyor: "Oğullarınızı benden, gerçeklerden değil, onları birer gulyabaniye, birer vampire dönüştüren, sevgi aracı olmaktan çıkarıp nefret aracı yapan toplumdan koruyun. Onları yasal kılan, "hayal ürünü" şeyler anlattığımı düşündüren toplumdan koruyun oğullarınızı ki ordulara katılmasınlar, birer silah yapımcısı ya da sömürücü kapitalist olmasınlar. Bütün ırz düşmanlarının ve işkencecilerin anneleri vardı..."
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963