scorecardresearch.com Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri

Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri

Yazar : Eduardo Galeano

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Kimse gidecek kadar kahraman, kalacak kadar vatansever değil.”
Bir yanda işkenceler, kayıplar, ölümler, katliamlar, sürgünler... Diğer yanda umut, mücadele ve direnç... Sevincin ve coşkunun, acı ve umutsuzluğun yanıbaşında filizlenişinin tanıklığı. Çaresizlikten mücadele, baskılardan direniş yaratan bir halkın fotoğrafı.
Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri sahne sahne ilerleyen bir günce niteliğinde. Röportajlardan anılara, tarihsel kısa öykülerden aforizmalara yayılan, Latin Amerika halkının geçmişine ayna tutan, acıları ve umudu yan yana ve keskin bir dille anlatan alışılmadık bir yaşam öyküsü.
Bu kitapta anlatılanlar coğrafi olarak ne kadar uzağımızda olursa olsun, tanıdık gelecek okuyucuya. İnsanın insanlık savaşına dair bu sahneleri okurken hissettikleriniz sizi, nerede olursanız olun, yakın çağrışımlara sürükleyecek.
Galeano, dünyanın vicdanı olmaya devam ediyor.Faili meçhul cinayetler, derin devlet komploları, tutuklu gazeteciler, suçlarını bilmeden aylarca tutuklu kalan insanlar, birgün polis tarafından evinden alınıp bir daha haber alınamayan insanlar, onları cezaevi cezaevi dolaşarak ararken adeta hac yolculuğu yapan yakınları, işkenceler ve tanıkları! Bu uzun silsile size hangi ülkeyi ve hangi yılları çağrıştırıyor? Tahminlerinizi duyar gibiyim. Çünkü çok tanıdıklar değil mi? Her huzurlu gibi görünen ama büyük idar”i sıkıntıların olduğu, baskıcı yönetimlerin çevirdiği dolaplardır bunlar! 1960’ların başından 80’lerin ortasına kadar Latin Amerika böyle birçok olay yaşamıştı, birçok ülkede hâlâ yaşandığı gibi.(!) Hattâ hemen yanıbaşımızda da cereyan ettiği gibi! Galeano sayesinde, tarihin her zaman tekerrür ettiğini, sadece coğrafyanın değiştiğini anlıyoruz! Aramızda gözünü açabilenler olursa ne mutlu bize! Boşuna ‘dünyanın vicdanı’ demezler adama! Eduardo Galeano yapanların yanına koymuyor hiçbirini. Daha çaylaklık yıllarından başlayarak bugüne kadar tanıklık ettiği, duyduğu, işittiği her şeyin gerçeğini aktarıyor. Öyle gün be gün, an be an değil. Hasreti artıp birilerini özledikçe, yapanların değil Galeano’nun vicdanı sızladıkça anlatıyor bize eski dostlarını! Her gün kaybolanları, zalimin zulmüne uğrayan mazlumları! Gözaltında ölen dostlarını, ölümden dönen dostlarının tanıklıklarını… Bir alıntı paylaşmalı, “biz Arjantinliler korkutulmuşlar, hapsedilmişler, gömülmüşler ve sürülmüşler olarak ayrılırız.” Ne kadar tanıdık değil mi? Bu sözdeki Arjantin’i çıkarın ve tahmin ettiğiniz ülkenin adını yazın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız! İyi ki Galeano’yla aynı çağda yaşıyoruz!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963