scorecardresearch.com 60 mm Dizüstü Meşkler ve İçcep Meşkleri ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
60 mm Dizüstü Meşkler ve İçcep Meşkleri

60 mm Dizüstü Meşkler ve İçcep Meşkleri

Yazar : Enis Batur

Sayfa Sayısı : 110

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hat sanatında “meşk”in özel, başına buyruk bir yeri olduğu bilinir. Enis Batur, yazma sanatında da benzeri bir tadın peşine düşülebileceğini gösteriyor yeni meşkleriyle: Kısanın aslında upuzun, minyatürün pekâlâ üçboyutlu, romanın istenirse birkaç satır olabildiğinin kanıtı bu kitaptaki öyküler, denemeler, düşler.
60 mm bir fotoğraf makinası objektifi. Nesneye, insana, kelimeye her iki anlamda burnunu sokmasını sağlıyor yazarın. Enis Batur, lirik ile dramatiğin, komik ile trajiğin arasında dolaşıyor burada – iki yüksek noktayı buluşturan ipin üstünde, elinde bir tek kalemi.
ENİS BATUR, Sel Yayıncılık, son üç yıl içinde, Enis Batur’dan Suya Seng’i, Kulak’ı, Sır’ı ve Hâneberduş’u yayımladı; Elma’nın, Gövde’m’in, Kediler Krallara Bakabilir’in, Kravat’ın, Kütüphane’nin, Kara Mizah Antolojisi’nin yeni basımlarını okura sundu. Sırada, yazarın beklenen ve beklenmedik kitapları var.Hat sanatında, kamış kalemin ucunun oturması ve hattatın en mükemmel yazıya ulaşabilmek için sürekli olarak yaptığı yazı çalışmalarına verilen addır meşk. Bir o kadar da özgün bir çalışmadır aslında. Büyük levhalar kadar değerli olanları vardır. Tıpkı Enis Batur’un yazdıkları gibi. Usta yazar, yeni kitabında bizi dil, kelimeler, kültüre göre farklılıklar gösteren kavramlar, hafızanın yol açtığı yanılmalar gibi geniş alanlara ve horoz, osuruk, tik gibi basit görünen ama umulmadık sonuçlara varan yolculuklara çıkarıyor. Sadece denemeler de yok bu sefer; birkaç sayfalık “dev” bir roman, kısacık ama imbikten geçmiş kurgusal metinler ve Sami Hazinses’le yapılmış bir de söyleşi yer alıyor kitapta. “Hani, şey, yani” kelimeleri üzerine düşünüp dil tiklerinden rahatsızlığını da dile getiriyor; yıllar önce fotoğrafını çektiği ve Eskişehir’de olduğunu sandığı bir sokağın Prag’da olduğunu anımsadığında fark ettiği unutuşu da itiraf ediyor açıksözlülükle. Meraklı, dışbükey ve sokulgan bir okur ve yazardır Enis Batur. Aynısını kendi okurundan da bekler. Kendi sorduğu soruların bir kısmını belirtip, yarıda bırakırken “şimdi siz düşünün bakalım” diyor şen kahkahalar atarak. Horozun sesi Türkiye’de “üürüü” diye duyulurken başka ülkelerde neden “cocoricoo” şeklinde duyulur diye sormasının sebebi de bundan.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963