scorecardresearch.com Şehir Coğrafyası ve Tüm Coğrafya Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şehir Coğrafyası

Şehir Coğrafyası

Yazar : Alpaslan Aliağaoğlu, Abdullah Uğur

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : NOBEL AKADEMİ

Tür : Coğrafya

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Şehirler, bünyelerinde barındırdıkları yoğun nüfusla birlikte merkezi konumları ile ürettikleri mal ve hizmetlerin çeşitli olması nedeniyle çevresindeki nüfusu da kendilerine bağlayarak, dünyadaki nüfusun çok büyük bir bölümünü doğrudan ya da dolaylı olarak etkilerler. Bu nedenle şehirler, doğası gereği kompleks ve hızla değişen bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden Şehirlerin planlanması zor, sorunları da fazla ve çeşitli olmaktadır. 1990''lardan itibaren gittikçe etkisini arttıran küreselleşme de şehirlerin bu yapısını daha da karmaşık hale getirmiştir. Şehirlerin sorunlarının çözümü ve sağlıklı bir şehir gelişiminin sağlanması ancak şehirlerin çok yönlü olarak analiz edilmesiyle mümkündür. Eldeki bu çalışma, uzun bir geçmişe ve hızlı bir değişme sahip olan şehri ve bunu konu alan şehir coğrafyası konularını güncellemeyi ve şehirlerin çok yönlü olarak analiz edilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

İÇİNDEKİLER

BÖLÜM I ŞEHİR, ŞEHİR COĞRAFYASI, ŞEHİRLERİN KÖKENİ
Başlıca Şehir Tanımları
Şehir Coğrafyası Çalışma Alanı
Şehir Coğrafyasında Etkili Olan Başlıca Akımlar
Şehirlerin Kökeni ve Başlıca Teoriler

BÖLÜM II ŞEHİRSEL COĞRAFÎ GÖRÜNÜMLER
Yunan Şehri
Roma Şehri
Orta Çağ Şehri
İslâm Şehri (Arap Şehri)
Rönesans ve Barok Şehri
Sanayi Şehri
Selçuklu Şehri
Osmanlı Şehri
Kapitalist Şehir
Sömürge Şehri
Küreselleşme/Küresel Şehir
Sosyalist Şehir
Lâtin Amerika Şehri

BÖLÜM III ŞEHİRLEŞME, ÖZELLİKLER VE KAVRAMLAR
Şehirleşme
Şehirleşmeyi Etkileyen Başlıca Faktörler
Üçüncü Dünya Şehirleşmesi ve Başlıca Özellikler
Çevre Kentleşme (Suburbanization, Banliyöleşme)
Megalopolis
Conurbation (Konürbasyon)
Ecumenopolis (Ökümenopolis)

BÖLÜM IV ŞEHİR SİT TİPLERİ, FİZİKÎ ÇEVRE VE ŞEHİR NÜFUSU
Sit ve Situasyon
Şehir ve Fiziksel Çevre
Şehir ve Nüfus

BÖLÜM V ŞEHİRLERİN MEKÂNI DÜZENLEME ŞEKİLLERİ VE ŞEHİR İÇİ ARAZİ KULLANIM KALIPLARI
Thünen Modeli
Merkezi Yerler Teorisi (MYT)
Şehir İçi Arazi Kullanım Kalıpları

BÖLÜM VI FONKSİYON KAVRAMI, FONKSİYONEL SINIFLANDIRMA VE ŞEHİRSEL FONKSİYONLAR
Fonksiyon Kavramı
Şehirlerin Fonksiyonel Sınıflandırılması
Başlıca Şehirsel Fonksiyonlar

BÖLÜM VII ŞEHİR VE ALGI

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963