scorecardresearch.com Yunan Mitolojisi ve Tüm Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yunan Mitolojisi

Yunan Mitolojisi

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Olympos Dağı’nın tepesinde, bulutların
üzerine kurulmuş bir saray, içinde dünyaya hükmeden tanrılar… Aşağıda ise krallar, canavarlar ve sıradan insanlar…
Tanrılar tanrısı Zeus, aile ve sadakat
tanrıçası Hera, deniz tanrısı Poseidon,
bitki ve toprak tanrıçası Demeter, yeraltı dünyasının tanrısı Hades ve diğer
güçlü tanrı ve tanrıçalar…
Dünyanın en güçlü erkeği olduğunu herkese kanıtlayan Herakles, Troya Savaşı’nın kahramanı İthaka Kralı Odysseus, aşkı uğruna ölüler ülkesine gitmeyi bile göze alan Psykhe, tanrı Apollon’un cezasıyla kulakları
eşek kulaklarına dönüşen Kral Midas…
Tek gözlü devler, uçan atlar, dokuz kafalı ejderhalar, yarı insan yarı hayvan yaratıklar, periler, büyücüler, cadılar…
Harika illüstrasyonlar ve geniş bir rehber eşliğinde keyifle okuyacağınız bu kitap, sizi Yunan mitolojisinin muhteşem
dünyasıyla tanıştıracak.Truva filmini hatırlarsınız. Daha doğrusu ‘Troy’ demek gerekir. Ne de olsa, gösterime girene kadar ülkemizde ‘Truva’ olarak anılırken, birden ‘Troy’ denmeye başlanmıştı… Bu da sinemanın etkisi olsa gerek! Hollywood’un mitolojiyi birçok insana yeniden hatırlatan pahalı ve ünlü oyuncu kadrolu filmi, 2000’li yıllarda sinema sektörünün mitolojiye yeniden yönelmesini sağladığı bile söylenebilir. Şöyle bir hatırladığımızda; 300’de gerçekle mitoloji bir arada kullanılmıştı. 2010 yapımı Titanların Savaşı (Clash of Titans) ve 2011 yapımı (geçtiğimiz hafta gösterime giren) Immortals-Ölümzsüzler; sırasıyla Perseus ve Theseus’un hikâyelerini anlatıyor. Televizyon yapımlarını burada saymaya bile gerek yok. Başta büyük ozan Homeros sağolsun, mitoloji var oldukça dünyada sinema ve edebiyat konusuz kalmayacak… Hazır bu kadar mitolojiden dem vurmuşken, iki önemli kitaptan söz etmek gerek. Birincisi bazılarımızın Mesnevî Şerhi ile daha yakından tanıdığı Şefik Can’ın ‘Klasik Yunan Mitolojisi’. Azra Erhat’ın Mitoloji Sözlüğü’nden sonra Türkçedeki en yetkin mitoloji çalışmalarından ve kaynaklarından birisidir Şefik Can’ın kitabı. Önce, Mitlerin nasıl doğduğunu anlattığı kitabında daha sonra Tanrıların ve insanın yaradılışını anlatır Şefik Can. Sonra sırasıyla Büyük Tanrılar’ı, Büyük Kahramanlar’ı ve Truva Savaşı’nın Kahramanları’nı tüm detaylarıyla anlatır. Homeros’a ilaveten, mitolojik hikâyeleri anlatan diğer ozanlardan referanslarla doludur kitabı. Şefik Can’ın bu kıymetli araştırması yenilenmiş baskısıyla, herkesin kitaplığında bulunması gereken kitaplardan biridir. Milbourne ve Stowell ikilisinin, bütün mitolojik olayları ‘hikâye’ şeklinde anlattıkları ‘YUnan Mitolojisi’; Simona Bursi, Elena Temporin, Petra Brown tarafından desenlenmiş. Homeros gibi büyük ozanların veya ünlü araştırmacıların anlattığı olayları, savaşları, kahramanlıkları uzunlu kısalı hikâyeler şeklinde anlatan ikili, 7’den 70’e herkesin eğlenerek okuyacakları bir kitaba imza atmışlar. Sıralama olarak çok farklı olmasa da, ikinci bölümü oluşturan ‘Yunan Mitolojisinde Kim Kimdir’ bölümü ve haritalar kitabın önemli artılarından. Önümüzdeki yıllarda, sinemaya uyarlanması muhtemel, etkileyici mitolojik hikâyeleri şimdiden okumak ve bilmek için, iki kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963