scorecardresearch.com Ortaçağ’ın Kahramanları İle Mucizeleri ve Tüm Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ortaçağ’ın Kahramanları İle Mucizeleri

Ortaçağ’ın Kahramanları İle Mucizeleri

Yazar : Jacques Le Goff

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Daha önce yayınevimizden çıkan Çocuklar İçin Ortaçağ kitabıyla Ortaçağ’ın yanlış bilinen yönlerini anlatan tarihçi Jacques Le Goff, bu kez Ortaçağ denince akla gelen belli başlı figürleri açıklıyor: Arthur, Roland, Charlemagne, Robin Hood ve Merlin gibi efsanevi kahramanlar; Valkyrie, Renart ve Tekboynuz gibi hayali varlıklar; katedral, şato, manastır gibi Ortaçağ’a özgü yapılar; hokkabaz ve saz şairi gibi halk kültürünün vazgeçilmez öğeleri.
Jacques Le Goff’dan Ortaçağ üzerine tarihsel, dinsel ve kültürel bir soykütüğüHangi ülkede yaşıyorsak yaşayalım, Ortaçağ dendiği zaman gözümüzün önünde canlanan imajlar neredeyse aynıdır. Artık hangisinin gerçek, hangisinin efsane olduğuna bakmadan Ortaçağ denince; Kral Arthur, Charlmange, katedraller, şatolar, kaleler, şövalyeler, manastırlar, Büyücü Merlin, Robin Hood, hokkabazlar, soytarılar, tek boynuzlu atlar, Ejderhalar ve elinde bugün adını bile bilmediğimiz enstrümanlarla tasvir edilen halk ozanları geliverir aklımıza. Bu saydıklarımızın bir kısmı gerçekten Ortaçağ’da var olmuşlardı. Geri kalanının ise, hiçbir zaman var olmadıkları halde, özellikle Ortaçağ’da var olduklarına inanmaya başladık. Düşsellikle gerçekliğin birbirine karışmasının etkisiyle artık gerçekten var olanlar da efsanelerle birlikte anılıp, gerçekliklerini yitirmeye başladılar. Çocuklyar için Ortaçağ gibi muazzam bir kitaba daha önce imza atmış olan Jacques Le Goff, Ortaçağ Kahramanları isimli kitabında ise gerçek ve efsane demeden, Ortaçağ’la ilişkili bütün kavramların arkeolojisini çıkarıyor. Birbiriyle alakalı veya alakasız 20 konu başlığının Ortaçağ’dan önceki durumlarını, Ortaçağ’da nasıl bir önem kazandıklarını, sonra nasıl unutulduklarını ve hangi yolla yeniden hatırlanıp bugüne kadar geldiklerini anlatıyor Le Goff. Zengin kaynakçası ve derin anlatımının yanında eğlenceli dili ve örnekleriyle herkesin müracaat edeceği / etmesi gereken bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963