scorecardresearch.com Okul Öncesi Portfolyom ve Tüm Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Okul Öncesi Portfolyom

Okul Öncesi Portfolyom

Yazar : Zeliha Güneş Demir

Sayfa Sayısı : 88

Yayınevi : MAVİ YUNUS YAYINLARI

Tür : Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Portfolyo, çocuğun eğitim sürecinde gösterdiği gelişmeyi sergileyen çalışmaların amaçlı olarak biriktirildiği gelişim dosyasıdır. Aynı zamanda öğrencilerin eğitim süreci içerisinde geçtikleri aşamaları, bunlara ait ürünler ve sonuçların toplandığı dosyadır.
Portfolyo oluşturulmasında öğrenci ve öğretmen birlikte rol almaktadır.
Çocuğun gelişimini; velisinin, öğretmenin, arkadaşlarının ve kendisinin izleyebilmesine olanak sağlayan bir çalışmadır. Çocukla ve ailesiyle ilgili bilgilerin, sınıf içinde yaptığı çalışmalardan örneklerin, resimlerin, projelerin yer aldığı öğrenci ürün dosyası aynı zamanda öğretmen ve öğrenci için bir değerlendirme yöntemidir. Çocukların neyi yapamadıklarındansa ne yaptıklarını görmek, sınıf seviyesine göre değil, gelişimsel olarak nasıl ilerlediklerini görmeyi sağlamaktadır. Bu nedenle portfolyo (gelişim dosyası) hazırlanmaktadır.
2006 Okul Öncesi Eğitim Programı’nda çocukları tanıma ve değerlendirmede, portfolyo oluşturulması gerektiği belirtilmiştir. 5 – 6 yaş grubundaki çocukların gelişim süreçlerinin izlenebilmesi amacıyla elinizdeki “Okul Öncesi Portfolyom” hazırlanmıştır.
Okul Öncesi Portfolyom’un içerisinde;
· Çocukla ilgili bilgiler
· Aile ile ilgili bilgiler
· Aile görüşme formu
· Çocuğu tanıma sağlık formu
· Çocuğun ailesinde uygulanan eğitim ile ilgili öz geçmiş
· Çocuğun doğumdan itibaren yaşam hikâyesi
· Çocuğun gelişimi ile ilgili öz geçmişi
· Boy ve kilo takip çizelgesi
· Gözlem formları (sistematik, doğal)
· Anektod kayıt formu
· Oyun gözlem formu
· Öğretmenin çocukla ilgili hedefleri
· Okula başlarken neler hissediyorum?
· Gelişim kontrol listesi
· Kazanım değerlendirme formu
· Gelişim raporu
· Fotoğraf albümü
· Cümle tamamlıyorum
· Duygularım
· Sorduğum ilginç sorular
· Sorulara verdiğim cevaplar
· Okula başlarken ve bitirdiğimde elimin büyüklüğü
· Etkinliklerim
· Okulu bitirirken neler hissediyorum?
Dosyada yer alan formlar, öğretmen tarafından belirli süreçlerde doldurulacaktır. Formlardan birer örnek konmuştur. İhtiyaç hâlinde formlar çoğaltılarak kullanılabilecektir.
Portfolyoda toplanan çalışmalar, kontrol listelerini destekleyecek şekilde gelişim alanlarına uygun olarak ayrı ayrı tarihlerine göre sıralanmalıdır. Çalışmaların sıralı bir şekilde portfolyoya yerleştirilmesi gelişim başarısının gösterilmesi açısından önemlidir. Bu amaçla dosyadaki çalışmalar perforajlı hazırlanmıştır. 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963