scorecardresearch.com Çocuklar İçin Dünya Tarihi (6 Cilt) ve Tüm Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çocuklar İçin Dünya Tarihi (6 Cilt)

Çocuklar İçin Dünya Tarihi (6 Cilt)

Yazar : CHRISTER ÖHMAN

Sayfa Sayısı : 351

Yayınevi : REDLINE DİZGİ BİL. YAYINCILIK

Tür : Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Tarih Heyecanlı bir şeydir"

Tarih sıkıcı bir ders olarak bilinir. Doğrusu bu pek yanlış sayılmaz. Hatırlanması gereken tarihler, antlaşmalar, ezberlenecek isimler...

Oysa tarih ne rakamlar ne ünlülerin hayatlarından ibarettir. Tarihin anlattığı öykü bizim öykümüzdür. İyi ve güzel kötü ve acı yanlarıyla yalnızca biz insanlara ait bir öykü.

"Çocuklar için Dünya Tarihi" tarih dersi vermez. O yalnızca geçmişe yapacağımız yolculuğun kapısını açar. Biz bu yolculukta kendimize rastlarız ve geçmişin nasıl bir şey olduğunu öğrenerek gelecek yolculuğumuzun nasıl olacağına karar veririz.

CİLT I - TAŞBALTALAR VE PİRAMİTLER

Taş, baş yarmanın dışında ne işe yarar demeyin. Bu kitabı okumadan önce bizde öyle düşünüyorduk ama gördük ki çağa adını veren taş öyle küçümsenecek bir şey değil. Hatta "Akıllı Baykuş"a göre eğer insanlar taşı işlemeyi öğrenmeseymiş uzaya bile gidemezmiş. Ayrıca kahvaltıda ekmek yiyemezmişiz, tabi bisküvi ve pastada. O zaman çarpım tablosu da olmaz demeyin o başka bir şey. Neyse bu ilk ciltte insanlığın taşla başlayan serüvenini okuyacağız. Taşla buğdayı ezip nasıl un yaptıklarını, iki taşı birbirine sürtüp nasıl ateş yaktıklarını, taşlarla nasıl kocaman piramitler, uçsuz bucaksız setler inşa ettiklerini göreceğiz. Ayrıca bu ciltte nasıl avlandıklarını, tarıma nasıl geçtiklerini, hangi tanrılara inandıklarını, Nuh'un Gemisini, Hammurabi Yasalarını okuyup, Buda ile tanışacağız.

CİLT II - ŞEHİRLER VE EFSANELER

Taş başlayan büyüleyici yolculuğumuza devam ediyoruz! Sizce çöller nasıl oldu? Bunu bu kitapta onlarca sıkıcı sayfa okumadan öğrenebilirsiniz. ALFABE'ye neden gerek duyuldu? Peki dünyanın en büyük tahta atı niye yapıldı? Söylemeyeceğiz yoksa okumazsınız. Ama bu ciltte sadece bunlar yok. Eski Yunan ve Roma Uygarlıklarının kuruluş öyküsünü de okuyacağız. Bu uygarlıklarda yaşayan insanların evlerine, okullarına, mahkemelerine, tiyatrolarına, hamamlarına girerek onlarla birlikte yaşayacağız... Ama ne yazık ki savaşlarla da karşılaşacağız. İnançlara saygısızlığın ve açgözlülüğün yol açtığı savaşlarla. Ayrıca Hıristiyanlığın nasıl doğduğunu, Hz. İsa'nın kim olduğunu ve nasıl yaşadığını da bu ciltte öğreneceğiz.

CİLT III - AZİZLER VE ŞÖVALYELER

İşte Ortaçağ'a geldik. Her şeyi bilen büyüklerimiz bu çağa karanlık çağ diyor. Çin, Hindistan ve İslam Dünyası'nı saymazsak haksız da sayılmazlar. Bu ciltte bugün yaşadığımız dünyayı etkileyen birçok şeyi okuyacağız: Hz. Muhammed'in hayatını, İslamiyet'in doğuşunu ve yayılışını, Haçlı seferlerini. Dante, İlahi Komedya'yı bu çağda yazmış. Büyük savaşçı kadın Jeane d'Arc, fakirlerin dostu Robin Hood, gezgin Marcopolo, efsanevi Cengiz Han hepsi bu ciltte. Ayrıca Binbir Gece Masalları. Peki patates, domates, mısır sizce nereden geliyor? Astekler ve Mayalar kimlerde? Tabii siz bunları bilirsiniz. Ama bu çağda matbaa bulunmamış olsaydı zor bilirdiniz.

CİLT IV - KRALLAR VE KAŞİFLER

Yolculuğumuza büyük aşk öyküleri ile devam ediyoruz. İngiltere'de William Shakespeare Romeo ve Juliet'i yazarken, Hindistan'da Cihan Şah, Mümtaz Mahal'e aşkını ölümsüzleştirmek için Taç Mahal'i yaptırıyor. O zamanlar altından daha değerli olan baharatların peşinde açık denizlere yelken açılıyor. Bartolomeo Diyaz, Ümit Burnu'nu keşfediyor. Vasco de Gama Hindistan'a ulaşıyor. Sizce Batı Hindistan Adaları nerede? ... Hayır! Yanıldınız. Ayrıca Amerika'ya neden Colomb değil de Amerika deniliyor? Peki dünyanın bir lahmacun gibi düz değil de karpuz gibi yuvarlak olduğunu kim buldu? Galile ne dedi, niye tırstı? Leanordo da Vinci, Martin Luter, Deli Pedro hepsi bu ciltte bir araya geliyor. Ve bu çağda ne yazık ki Amerika'daki yerli halk katlediliyor. Afrika'dan köle ticareti başlıyor.

CİLT V -DEVRİMLER VE BUHAR MAKİNESİ
Yorulmak yok... yolculuğa devam ediyoruz. Şimdi kullandığımız ampul, önlüklerimizi dokuya marinalar, buharlı vapurlar, trenler, uçaklar. Bunları kimler buldu, nasıl buldular hepsi bu ciltte. Bu çağa boşuna devrimler çağı dememişler. ABD, bu çağda kurulmuş, Fransız Devrimi olmuş, sömürgeler başkaldırmış. Sonra Fransa'da Napolyon diye biri iktidara gelip yorulana kadar savaşmış. Şimdi yasaklanmış olan afyonu satmak için İngilizler, Çin de neler neler yapmışlar. Amerika kıtasında yerliler katledilirken, Afrika ve Asya yağmalanmaya başlanmış. Sizce, inekle aşı arasında ne gibi bir ilişki vardır? Kırılan camlarla kadınların oy hakkını kazanması arasında nasıl bir ilişki var? Peki Samurai'ler kim? Bütün bunları kimseye sormayın kitap elinizde.

CİLT VI - SAVAŞLAR VE BİLGİSAYAR

Geldik bugüne ama yolculuk bitmedi. Neyse, çizgi film sever misiniz? Peki ilk çizgi filimin ne zaman yapıldığını biliyor musunuz? Peki ya sinema? Aslında sözü, bu çağda ortaya çıkan savaşlara getirmemek için uzatıyoruz. Bütün savaşların önceki ciltlerde bitmesini isterdik ama iki dünya savaşı da bu ciltte. Bu savaşlarda milyonlarca insan öldü, yüzlerce kent yıkıldı. Bir daha savaş olmasın diye Birleşmiş Milletler kuruldu ancak savaşlar bitmedi. Zaten bu büyüklere hiç inanılmaz! Teknoloji hızla gelişiyor. Bu arada dünya da çöplüğe dönüşüyor. Hani yolculuğumuza taşla başlamıştık ya ve size taşın çok önemli bir şey olduğunu söylemiştik. İnsanların Ay'dan getirdikleri sadece bir taş parçasıydı. Dediğimiz gibi taş çoooook önemli bir şey.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963