scorecardresearch.com Çocuk Üniversitesi Kitap Seti (4 Kitap) ve Tüm Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çocuk Üniversitesi Kitap Seti (4 Kitap)

Çocuk Üniversitesi Kitap Seti (4 Kitap)

Yayınevi : OPTİMİST YAYINLARI

Tür : Çocuk - Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ / ÇOCUKLAR SORUYOR - BİLGİNLER YANITLIYOR / BİRİNCİ YÜZYIL


 • Bu kitap Almanya, Tübingen''deki 500 yıllık Eberhard Karls Üniversitesinde 2002 yılında gerçekleştirilen Çocuk Üniveristesinde sorulan sorulara her biri konusunda uzman sekiz profesörün verdiği yanıtlardan oluşuyor.
 • 2006 yaz yarıyılında Avrupa''nın 70 kentinde Çocuk Üniversiteleri düzenlendi
 • Çocuk Üniversitesi 2005 yılında Avrupa Birliği''nin Bİlimsel İleitşim Dalı''ndaki Descartes Ödülünü aldı.
 • 8 - 15 yaş arasındaki çocuklar için hazırlanmış bu kitap yetişkinlerin de elinden düşmedi.

  ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ- ÇOCUKLAR SORUYOR BİLGİNLER YANITLIYOR (II.YARIYIL)  SAHİ, YILDIZLAR NEDEN GÖKTEN DÜŞMEZ?

  Çocuğumuz göğe bakıp bu soruyu sorarsa, ne cevap vereceğiz? Ya da 12 yaşındaki oğlumuz karşımıza geçip, “ben, neden benim?” dese. Veya 8 yaşındaki kızımız, “neden rüya görüyorum?” sorusunu mutlaka yanıtlamamızı istese.

  Çocuk Üniversitesi – İkinci Yarıyıl kitabı 25. İstanbul Kitap Fuarı’nda büyük/küçük –okurlarına sunuldu.

  OPTİMİST’in büyük ilgi uyandıran Çocuk Üniversitesi – Birinci Yarıyıl kitabı gibi, bu kitap da sadece 8 – 15 yaş grubunda yer alan çocuklara değil, anne babalara, dede ve ninelere de hitap ediyor. Ayırt edici özelliği, en karmaşık bilimsel konuları herkesin anlayacağı şekilde ve esprili bir dille anlatması.

  Çocuk Üniversitesi – İkinci Yarıyıl da birincisi gibi, 8 konuyu işliyor. Tübingen’deki 529 yıllık Eberhard Karls Üniversitesi’nde gerçekleştirilen seminerlerde Nobel ve Leibniz Ödülü (Almanya’nın en büyük bilim ödülü) almış 8 profesör amfileri dolduran çocuklarla birlikte aşağıdaki konuları ele almış:

  1. Bitkiler neden büyür?

  2. Neden rüya görürüz?

  3. Neden işitebiliyoruz?

  4. İnsanları neden klonlamamak gerekir?

  ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ ÜÇÜNCÜ YARIYIL  Çocuk Üniversitesi''nin üçüncü yarıyıl kitabı da hem çocukların hem de anne babaların merak ettikleri sekiz konuya açıklık getiriyor: Şövalyeler neden kaleler inşa etmişti? Gök neden gürler, yıldırım neden düşer? Neden oğlanlar dövüşür, kızlar mızmızlanır? Yarasalar neden kulaklarıyla görür? Neden matematikçiler hesap yapamaz? Neden hikaye anlatırız? Neden doktorlar iyileştirilebilir? Neden sporcular giderek daha başarılı oluyorlar? "Çocuk üniversiteleri sayesinde uzmanlar tarafından cevaplanmayı hak eden çok önemli sorular insan içine çıktı... Öğrenme ateşi ne kadar çok çocuk, profesör, anne baba, üniversite, meslek yüksekokulu, enstitü, kütüphane, gazete, ilköğretim okulu ve benzeri eğitim kurumunu sardı." - Ulrich Janssen- Ulla Steuernagel

  ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ - UZAYIN KAPISI VAR MI?  Uzayda seyahat etmeyi, başka yıldız ve gezegenleri araştırmayı ve kara deliklerin sırlarını öğrenmeyi kim istemez? Elbette evreni anlamak, Stephen Hawking kadar akıllı değilseniz, çok da kolay değildir.

  Neyse ki Çocuk Üniversitesi’nin bu kitabı yayımlandı. Böylece çocuklar (aynı zaman da büyükler de) uzay hakkında bir fikir sahibi olabilecek. Hem de bilimin en son bulgularına dayanarak…

  Bakalım çocuklar uzay hakkında hangi soruları sormuşlar?

  uzay neden hayal edemeyeceğimiz kadar büyüktür? – uzaya gidiyoruz – uzay neden parçalara ayrılmaz? – evren neden ışıldar? – görünmez dünya – zaman ve mekânın sırları – dünya nasıl meydana geldi? – hey, orada kimse var mı? – zor sözcükler
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963