scorecardresearch.com Uçuk Kaçık Mıstık ve Tüm Çocuk - Masal Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uçuk Kaçık Mıstık

Uçuk Kaçık Mıstık

Yazar : MARISA NUNEZ

Sayfa Sayısı : 48

Yayınevi : SEV YAYINLARI

Tür : Çocuk - Masal

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Mıstık nehrin kıyısındaki bir kulübede yaşar. Buzdan kaleler kurar, ağaçlara sarılır ve yıldızların altında uyur. Tek arkadaşı, bir yusufçuk kadar küçük ve neredeyse bir o kadar şeffaf olan Gülcihan’dır. Fakat bir gün Mıstık’ın aksiliği tutunca Gülcihan ortadan kaybolur… Bu öykü gerçeği düş gücüne dayalı bir bakış açısıyla yorumluyor; ve yanlış anlaşılan, yalnız bir karakterin gözünden sosyal bir analiz ortaya koyuyor.

Mıstık’ın düş gücü, kendi konumlarını ve güçlerini korumaktan başka bir şey düşünmeyen soğuk ve acımasız izleyicilerle karşı karşıya kalır. Onlar her şeyi önyargılı ve iyi niyetten uzak bir yaklaşımla yargılarlar. Bu öyküdeki karakterler, yakınlık dolu konuşmalarına rağmen zayıflara sırtını dönen düşmanca bir toplumun yansımasıdır.

Fakat Uçuk Kaçık Mıstık iyi niyetten, yalnızlıktan ve düşlerin şiirsel gerçekliğinden söz eder. Bir bakıma, çocukların çoğu zaman büyükler tarafından dikkate alınmayarak ve yanıtlanmayarak örselenen o saf ve temiz bakışlarını ortaya koyar.

Bu eser bir kez okunduktan sonra sona ermiyor. Kitap, okuru sorular sormaya kışkırtıyor: Zıtlıklarla dolu, yerici tarzıyla bu öykü, toplumda bir sayıdan öte hiçbir şey ifade etmeyen kişilerin şefkate ve teselliye duydukları gereksinimi anlamamızı sağlıyor. Mariona Cabassa’nın anlamlı resimleri sıcaklık ve dirilik katarak kitabın şiirsel tarzını mükemmel şekilde tamamlıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963