scorecardresearch.com Seçme Türk Masalları ve Tüm Çocuk - Masal Kitapları Radikal Kitap'ta!
Seçme Türk Masalları

Seçme Türk Masalları

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : BÜYÜLÜ FENER YAYINCILIK

Tür : Çocuk - Masal

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Az gittim uz gittim, altı ay bir güz gittim. Demit çarık delindi, demir değnek eğrildi. Bir de baktım önümde bir dağ, eteğinde mor sümbüllü bir bağ. Koştum vardım bağ kapısı kilitli. Yalvardım kilide gül diliyle. Kapı küt diye açıldı.
Aman efendim o bağın elmaları üzümleri, gülleri bülbülleri, hele o bülbüllerin tatlı dilleri. Dilim tutuldu gömdüğüm onca çiçekten, başım tuttu arıdan böcekten. Ne bir adım ileri gidebildim ne döngeri edebildim.
Ben orada dikilip dururken bir çalı takılmaz mı eteğime. Dedim: "Bu bağda çalının işi ne?" Çalı dedi: "Ne sen sor ne ben söyleyeyim... Ya da sen söyle ben gönül eyleyeyim." Ben bu söze şaşamadım, hem çalıyı aşamadım, koptu bir kahkaha. Aman ne kahkaha... "Kim gülüyor" demeye kalmadı biri de ağlamaya başlamasın mı. Hıçkırıkları yüreğimi dağladı. Bağda hem kahkaha hem hıçkırık yankılandı. Dayanamadım, aştım çalıyı. Bir de ne göreyim devler sermiş su başına ipek halıyı. Bir uçta bir ayva ağacı, dertli gönüller sararıp solmuş ayvası ağlar bıçkını hıçkıra. Öte yanda al çiçekli bir nar ağacı, ı güzelliklerin tacı. Ağaçta bit nar güler de güler inci dişleriyle. Ne ağlayan ayvayı susturabildim ne bağcıyı bulup narı kestirebildim. Koştum geldim bilin ki hal işte böyle böyle... Bu masalı beğenmezsen bir tane de sen söyle.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963