scorecardresearch.com Mavi Kuyruk ve Tüm Çocuk - Masal Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mavi Kuyruk

Mavi Kuyruk

Yazar : Sait Munzur

Sayfa Sayısı : 24

Yayınevi : TUDEM YAYINLARI

Tür : Çocuk - Masal

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Siz Hiç Mavi Kuyruklu Bir Kedi Gördünüz Mü? 

2010 Tudem Edebiyat Ödülleri "Yaz, Çiz, Boya Kitaba Merhaba!" yarışmasında üçüncülük ödülüne değer görülen sımsıcak bir çalışma: Mavi Kuyruk.

Masal bu ya; evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, küçük bir sahil kasabasında yaşlı bir ressam yaşarmış. Resimleri dillere destan olan bu ressamın evi resimlerini satın almak için gelenlerle dolup taşarmış. Ne olmuşsa, bir süre sonra resimleri eskisi gibi satmaz olmuş. Sıkıntıya düşen ressam çok sevdiği kırmızı bisikletini, guguklu saatini, sallanan koltuğunu satmak zorunda kalmış. Bir sabah her zaman alışveriş yaptığı fırının kapısında sıra dışı bir kediyle karşılaşmış. Mavi kuyruğunda kocaman beyaz yıldızlar olan sapsarı bu kedi onu çok şaşırtmış. Kısa sürede arkadaş olan kedi ve yaşlı ressam birlikte yaşamaya başlamış. İşte ne olduysa bundan sonra olmuş. Ressamın satmak zorunda kaldığı tüm eşyalar bir bir geri gelmeye başlamış. Peki, ama nasıl? Kim bilir, belki vardır bu işte Mavi Kuyruk''un bir kuyruğu...

Mavi Kuyruk, usta karikatürcü Sait Munzur''un paletinden sıçrayan rengârenk desenlerle bezeli samimi bir kitap. Çocukların ellerinden bırakmak istemeyeceği bir cazibeye sahip. Tam bir başucu kitabı gibi... Yüzlerce kez okunmaktan yıpranacak gerçek bir çocuk klasiği olmaya aday. Aç gözlülük, azla yetinme, paylaşma, hayal kurma, hayvan sevgisi, tasarruf kavramları üzerine kurduğu öyküsü ile hayata ayna tutan Munzur''un yarattığı bu sihirli dünya, herkesi kendine hayran bırakacak. Çocuklar, yaşlı ressamın ve Mavi Kuyruk''un sürprizlerle dolu duygusal hikâyesine bayılacak. Defalarca okumak isteyecek, hiç doymayacak!..

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963