scorecardresearch.com Madiba Büyüsü - (Nelson Mandela'dan Masallar) ve Tüm Çocuk - Masal Kitapları Radikal Kitap'ta!
Madiba Büyüsü - (Nelson Mandela'dan Masallar)

Madiba Büyüsü - (Nelson Mandela'dan Masallar)

Yazar : Nelson Mandela

Sayfa Sayısı : 164

Yayınevi : VERSUS YAYINLARI

Tür : Çocuk - Masal

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Afrikalı sanatçıların olağanüstü çizimleriyle
Nelson Mandela’nın dünya çocukları için hazırladığı bu kitapta, Afrika’nın en eski masallarından bazıları, yüzyıllar boyunca çok uzak yerlere yolculuk ettikten sonra, yeni seslerle dünya çocuklarına geri dönüyor.
Yetişkinler ve çocuklar Afrika masallarında en sevdikleri temaları bir kez daha keşfedecekler ya da belki de onlarla ilk kez karşılaşacaklar. Madiba Büyüsü’nde neler mi var! Sinsi ve hin tavşan var; genellikle dalavereci rolünde kurnaz çakal var; bazen kurtla birlikte mazlum rolünde karşımıza çıkan sırtlan var; ormanın hakimi ve hayvanların armağan dağıtıcısı olarak aslan var; korku salmakla birlikte şifa gücünün simgesi olan ve genellikle suyun gücüyle birlikte karşımıza çıkan yılan var; felaket ya da özgürlük getiren büyüler var; dönüşüme uğrayan insanlar ve hayvanlar var; büyük, küçük herkesi dehşete sürükleyen korkunç canavarlar var...
“Size kendi masalımı anlattım, güzel ya da değil, onu başka yerlere götürün ve başka masalların bana gelmesini sağlayın.”Gerçek yaradılış efsaneleri, halkların mitolojileri ve dünyanın ortak kültürel mirası masallarda gizlidir. Masallar bize, hoşgörülü olmayı, dürüst olmayı, yalan söylememeyi, kendimizi ezdirmemeyi, haklının yanında olmayı, haksızlıkla mücadele etmeyi, birlik olmayı… daha birçok ‘insani’ durumu anlatır, öğretir. Bir toplumun ürettiği, dilden dile anlatılan masalları o toplumun sosyal arkeolojisi gibidir. Kültürel mirasları onların dününü gözler önüne sererken, bugünlerinin ve yarınlarının da izahı gibidir adeta… Bugün sayısı azalmış-hattâ ortadan kaldırılmış- veya yıllarca ‘sömürge’ olmuş toplumların masallarına baktığımız zaman, çoğunlukla tabiat anadan öğrendikleri dürüstlüğün, adilliğin kurbanı olduklarını görürüz. Çünkü tabiatın dürüstlüğünü unutan ‘medeni’ insanlar tarafından cezalandırılmışlardır… ‘Madiba Büyüsü’ böyle bir masallar toplamı işte. Üsletik, kitabı; dünyanın yaşayan en büyük ‘lideri’ Mandela derlemiş. Mandela, ‘Madiba Büyüsü’ isimli masallar toplamında Fas, Nijerya, Mali, Kenya, Malavi, Tanzanya, Güney Afrika, Zambiya, Gabon, Zimbabve, Namibya ve daha birçok Afrika ülkesinde binlerce yıldır anlatılan masallardan olağanüstü bir seçkiye imza atıyor. Her masala da dünyaca ünlü çizerler, illüstrasyonlarıyla eşlik ediyor. Aslan Kral’ın bütün hayvanlara kıyafetlerini dağıtmasını, korkunç canavarları alt eden zeki çocukları, tavşanla örümceğin dostluğunu, sırtlanların neden güldüğünü, çakalların sesinin güzelliğini, Ay’ın insanlara ilettiği mesajı bu masallardan okuyacaksınız. Afrika toplumları gibi, doğanın dilini okuyan ve birçok yönüyle bu dili konuşan toplumların masalları bize unuttuğumuz sesleri dinletiyor… En güzeli, ‘doğa’nın adaletine tanık olup birbirinden güzel ‘hayvanlar’dan ‘insanlığı’ öğreniyoruz.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963