scorecardresearch.com Gözlüklü Ayçiçeği ve Tüm Çocuk - Masal Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gözlüklü Ayçiçeği

Gözlüklü Ayçiçeği

Yazar : Miyase Sertbarut

Sayfa Sayısı : 64

Yayınevi : ÇİZMELİ KEDİ

Tür : Çocuk - Masal

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir gün bir ayçiçeği, Güneş’in altında çok bunalmış. Hem bütün gün Güneş’e bakmak da neymiş? Eğer onlar için Güneş bu kadar önemli olsaymış, isimleri ayçiçeği değil güneş çiçeği olurmuş. Bizim ayçiçeği kendisini bu düşüncelere bir hayli kaptırmış. Güneş’ten kaçar olmuş. Ama bir bakmış, arkadaşları Güneş’in etkisiyle büyüyüp serpiliyorlarmış. Onların yanında nasıl da küçücük görünüyormuş… Acaba yeniden sağlıklı bir ayçiçeği olabilmek için çok mu geç kalmış?

Gözlüklü Ayçiçeği, büyüklerin sözünü dinlemenin insana zarar getirmeyeceğini anlatan, doğa dostu bir masal…

MİYASE SERTBARUT: Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Türkiye ve Kırgızistan’da Türkçe öğretmenliği yaptı. Yazmaya radyo oyunları ile başladı. Çeşitli edebiyat dergilerinde öykü ve denemeleri yayınlandı. İlk kitabı 1996 yılında Çankaya Belediyesi ve Damar edebiyat dergisinin ortaklaşa düzenlediği yarışmada birincilik alarak Fasulyem Bulutlara Çıkamaz adıyla yayınlandı. Yazar, bu ilk çocuk öyküleri kitabından sonra daha çok çocuk edebiyatı alanına yöneldi. Kapiland’ın Kobayları adlı romanı Kültür Bakanlığı TEDA Projesi kapsamında Almancaya çevrilmiştir.

Aldığı ödüllerden bazıları:
TRT (1998) Anadolu Ateşi - birincilik
Bu Yayınevi (1999) Gerçekle Büyümek Düşlerle Yürümek - ikincilik
Tudem Yayınevi (2003) Tuna’nın Büyülü Gemisi - birincilik
Tudem Yayınevi (2006) Kapiland’ın Kobayları - birincilik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963