scorecardresearch.com Buyaka Çocuk Evi 3 - Endişeli Bulutlar Arasında ve Tüm Çocuk - Masal Kitapları Radikal Kitap'ta!
Buyaka Çocuk Evi 3 - Endişeli Bulutlar Arasında

Buyaka Çocuk Evi 3 - Endişeli Bulutlar Arasında

Yazar : Görkem Yeltan

Sayfa Sayısı : 104

Yayınevi : DOĞAN EGMONT YAYINLARI

Tür : Çocuk - Masal

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Tepesi ütü gibi, üç katlı, garip bir yer Buyaka Çocuk Evi. Orada yaşayan çocuklar mı? Hiç sormayın, her biri bir alem… Beş haneli sayıları kafadan çarpıp bölebiliyor, Üfürük Çiçeği Makinesi icat ediyor ya da kavanozda osuruk biriktiriyorlar. Buyaka Çocuk Evi’nin üzerinde koskocaman ve kapkara endişe bulutları dolaşıyor. Burla, apar topar bir yolculuğa çıkıyor. Gittiği yer neredeyse dünyanın öteki ucu… Orada onu bekleyen sevimsiz bir sürpriz var. Ardında bıraktığı arkadaşları Buyaka Çocuk Evi’ndeki aksiliklerle uğraşıyor. Serinin bu kitabında inekler dahil herkesin başında bir bela var! Buyaka Çocuk Evi serüveni Endişeli Bulutlar Arasında’yla devam ediyor."
Çocukken en çok, mahalle arkadaşlarımın ‘ana okulu’ veya ‘kreş’lere gitmesini kıskanırdım… Ne yalan söyleyeyim, biraz da gizemli gelirdi. Çocuk aklımla ana okulunda neler olup bittiğini hayal etmeye çalışırdım. Günün en güzel saatlerinde arkadaş sayısının yüksek oranda seyrelmesinin sıkıntısı kelimelere dökülecek gibi değildi. Ya bir elin parmağını geçmeyecek sayıdaki arkadaşlarımla aynı oyunları tekrar tekrar oynardık ya da bir kenarda birileri için ‘çocukça’ gelen icatlar yapardık. Diğer arkadaşlarımın, ana okulundan döndükleri zaman neler yaptıklarını ilk öğrendiğimde, hem hayal kırıklığına uğramıştım hem de ne kadar şanslı olduğumu düşünmüştüm; gitmediğim için. Çünkü bana göre, mahalledeki aksiyon dolu oyunlar daha eğlenceli ve icatlarımız daha güzel geliyordu… Görkem Yeltan’ın Buyaka Çocuk Evi’ni okuduğumda o küçük kıskanç yeniden ortaya çıktı. Çünkü oradaki çocuklar, hem mahallede oynayan çocuklar gibi aksiyon dolu oyunlar oynayıp eğlenebiliyorlar hem de derslerde son derece önemli bilgiler ediniyorlar. Üstelik orada öğrendikleri bilgiler, gerçekten gündelik hayatta fazlasıyla işlerine yarayan şeyler… Buyaka Çocuk Evi aslında üç kitaplık bir seri. Tinimini Tehlikede / Pamuklu Bir Macera / Endişeli Bulutlar Arasında adlarını taşıyan kitaplarda birbirinden etkileyici, eğlenceli maceralar yer alıyor. Her kitapta küçük küçük öykülerle olaylar birbirini izliyor. Bayan Labelai’nin tek başına yönetip öğretmenliğini yaptığı 24 çocuk Buyaka Çocuk Evi’nin sakinleri. Bir de Tinimini var. Anne-babası tarafından gündüz bırakılıp, akşam alınan. İlk kitapta kermese hazırlanan afacanları Tinimini’nin yer aldığı bir macera beklemektedir. İkinci kitapta Buyaka Çocuk Evi ve bulunduğu arazi, tehlike altındadır. Maksat yüksek binalar yapmaktır. Üçüncü kitapta ise herkesin başında bir dert var! Ama, el birliğiyle bütün sorunların üstesinden geliyor kahramanlarımız. Hale Karpuzcu’nun desenleriyle daha da şenlikli hale gelen kitaplar tatil zamanında ilaç gibi gelecek. Buyaka Çocuk Evi adeta bir harikalar diyarı veya Peter Pan’ın yaşadrığı ‘olmayan ülke’ gibi. Yeltan biraz da bunu söyletiyor bize aslında: Böyle güzel yerlerin ‘olmayan ülke’ diye anılıyor olması ne kadar üzücü… Arkadaşlığın, hayatı sevmenin, paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha hatırlatacak, öğretecek kitaplar.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963