scorecardresearch.com Zagor Özel Seri Sayı: 16 İtiraf ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Zagor Özel Seri Sayı: 16 İtiraf

Zagor Özel Seri Sayı: 16 İtiraf

Yazar : Michele Pepe

Sayfa Sayısı : 98

Yayınevi : Lal Kitap

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Sevgili okurlar, Zagor´u sık sık Kızılderili dostlarını beyazların türlü entrikalarından korumaya çalışırken, topraklarını ele geçirmek isteyenlere karşı savaşırken ve dostlarını hain tuzaklardan kurtarırken görüyoruz. Beyazların Kızılderilileri topraklarından sürmeleri, medeniyet adına vahşi bir kıyımla soykırım uyguladıkları, bugün Amerikalı beyazlar tarafından da kabul edilen bir gerçek. Kolonileşme döneminde beyazların Kızılderililere uyguladıkları daha az vahşi yöntemlerden biri ise onları içkiye alıştırmak. Kızılderililer eskiden beri içki yapımını bilseler de, ürettikleri hafif içkiyi sadece törenlerde kullanıyorlardı. Böylece, Avrupalıların alkolün negatif etkilerinden bihaber olan Kızılderililere bol miktarda içki sağlayarak kürk, deri, hayvan etiyle takas yapmaları gecikmedi. Her ne kadar Sioux´lar gibi bu tuzağa düşmeyen kabileler olsa da her kabile bilinçsizce düşürüldükleri bu tuzağa karşı koyamadı. Çoğunluk tarafından, bağımlılığın Kızılderililerin alkole karşı daha dayanıksız olmalarından kaynaklandığı öne sürülse de, yapılan araştırmalar bunun aksini gösteriyor. Ancak günümüze gelirsek, IHS´nin raporlarına göre, Kızılderili Amerikalıların alkole bağlı hastalıklardan ölüm oranı genel nüfusun 1980 yılında 7,1 katıyken, 1992´de bu oran 5,6 kata düşüyor. Alkol bağımlılığının ve yüksek kullanımının sosyal sorunlara endeksli olduğu düşünülürse, son veriler, az sayıda kalan Amerika´nın gerçek yerlilerinin Amerika´da hâlâ büyük sorunlar altında ezildiğini gösteriyor. Böylece, başlangıçta bilinçsiz bir biçimde alkol tuzağına düşen Kızılderililerin, tarih sayfalarında kalan acılı kaderlerinden kurtulamadıkları da gözler önüne seriliyor. (Kitabın İçinden)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963