scorecardresearch.com Tetikçi 1 – Üç Albüm Birden ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tetikçi 1 – Üç Albüm Birden

Tetikçi 1 – Üç Albüm Birden

Yazar : Luc Jacamon - Matz

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gerek senaryosu (Matz) gerek çizimleriyle (Luc Jacamon) son yılların en iyi çizgiromanlarından olan Tetikçi’nin üç macerasıdan oluşan albüm YKY’den çıktı. Dünya çapında önemli bir hayran kitlesine sahip olan Tetikçi’nin beyazperdeye uyarlanması da gündemde. YKY Tetikçi’nin yeni maceralarını yayımlamaya devam edecek.Kafası karışık bir Tetikçi

Milgram deneyinde ortaya çıkan sonuca göre; her on kişiden yedisi yakınlarını öldürmeye ya da onlara işkence etmeye hazırdır. Bunu II. Dünya Savaşı’nda Almanlar farklı bir boyutta denemişlerdir hattâ. Öyle ki 1942’de Wehrmacht tarafından “yedek birlik” olarak adlandırılan birliğe çağrılan 500’den az insan, Nazi veya fanatik değillerdi. Normal bir hayat süren, ailesi olan sıradan insanlardı. Ancak 16 ayda 38 bin Yahudi’yi bu yedek birlik öldürmüştü. Yaklaşık 5 bin Yahudi’yi kamplara götürdüler, üstelik kılları bile kıpırdamadan, erkek, kadın, çocuk ayırmadan. Bunu yapmayanlara herhangi bir ceza verilmiyordu üstelik. Yani reddedebilirlerdi, ama etmediler! Uzun lafın kısası tetiğe basmayı bilen herkes katil olabilir!
Tetikçi dostumuz da bunu söylüyor. Fransız Luc Jacamon’un çizdiği, Matz’ın senaryosunu yazdığı Tetikçi, son dönem “karanlık çizgi roman”ın en çok adından söz ettiren yapıtlarından birisi. YKY tarafından yayınlanın ve bugün bilhassa çizgi roman tutkunlarının sektirmeden takip ettiği Doğan Kardeş’te daha önce bir ve ikinci serüveni yayınlanan Tetikçi, üç albüm bir arada yayınlandı. Luc Jacamon, dünya çizgi roman sahnesine ilk defa 1986’da çıkmıştı. Ardından 1998’de ilk albümünü yayınladı. Çizgi roman senaristi Matz ile güçlerini birleştirdikleri Le Teur / Tetikçi ise şimdiden koleksiyonluk yayınlar arasına girdi. Polisiye çizgi roman ve sinemanın kalıplaşmış psikolojisinden yararlandığı kadar onunla ustaca alay eden Tetikçi, kurbanlarının ölüm kendisinin ise yakalanma korkusu içinde geçirdiği maceraları aktarıyor. Hukuk eğitimi almış olmasına ve askere gitmemiş olmasına rağmen kiralık katil olarak hayatını sürdüren “Tetikçi”, alıştığımız yalnız çalışan katillerdendir. Avını bir süre takip edip, uygun zamanı bulduğu anda en uygun şekilde infazı gerçekleştirerek olay yerini terk eder. Yalnız son zamanlarda fena halde emekli olmak istemektedir. Üç albüm bir arada yayınlanan macerasında Tetikçi ilk macerası Uzun Menzil’de son işlerinden birine imza atarken, bir taraftan da bize kendini tanıtmaktadır. Başarıyla yerine getirilen infazın hemen sonrasında başlayan ikinci macerası Çark’ta, kahramanımız düzenin nasıl işlediğini aktarırken diğer taraftan da iyice karışan durumları halletmekle uğraşır. Borç isimli son macerasında ise kahramanımız artık ülke değiştirmiştir. Israrla son iş olduğunu dile getirse de, yeni işvereni borcunun bitmediğini söyleyip durur. Tabi ki “sürecek” mesajıyla sonlanan macera hayatımıza giren yeni bir Tetikçi’nin macerasını merakla beklememizi sağlıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963