scorecardresearch.com Taynikma - Kitap 2: Fareler ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Taynikma - Kitap 2: Fareler

Taynikma - Kitap 2: Fareler

Yazar : Jan Kjaer, MERLIN P. MANN

Sayfa Sayısı : 64

Yayınevi : BEYAZ BALİNA YAYINLARI

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Taynikma, 10 kitaptan oluşan ve on yaş civarındaki erkek çocuklara hitap eden Manga tarzı bir dizi. Ancak ne sadece çizgi roman, ne de düz metin. Bu seri, türünün ilk örneği! Ve artık Türkçede. Her kitapta bir de ek olarak sanatsal beceriler için “Nasıl Çizilir” bölümü var (sonda). Konu ise bambaşka bir dünyada geçiyor, klanların hüküm sürdüğü bir dünyada.
Taklanya uzun yıllar boyunca tüccarlar, sanatçı ve bilgeler için huzur dolu bir yer olarak varlığını sürdürür. Her klanın kendine ait bir tanrısı bulunmaktadır: Güneşin iyileştirici gücüne sahip Güneş Tanrısı, gölgelerin koruyucu gücüne sahip Ay Tanrısı, işlenmemiş güce sahip Dağ Tanrısı ve bilgeliğin gücüne sahip Nehir Tanrısı.
Ve bir gün zengin ve güçlü konumuna rağmen Taklanya’da tartışmalar doğacaktır.
Birinci kitapta 14 yaşındaki Koto, Sarratum Dağları’nın eteklerinde bulunan küçük Korsay kasabasında anne ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Hem maceraperest hem de cesur bir çocuktur. Çeviktir ve gölgelerde saklanabilme gibi inanılmaz bir özelliğe sahiptir. Gün içinde nasıl görüyorsa karanlıkta da aynı keskin görüş yeteneğine sahiptir. Bu özellik ona ne annesinden ne babasından kalmıştır. Bir gün kuşaktan kuşağa geçen değerli şeyi satmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Şehre ulaştığında hem muhafızlar hem de hırsızlar bunu ondan çalmak isterler. Ve Koto’nun kaderi gölgeler arasında onu bekleyen gizemli bir kişinin ellerindedir. İkinci kitapta bir kapkaç çetesi Koto’nun elindeki değerli şeyi çalmıştır ve Koto onu geri almak için tehlikeli bir göreve atılır. Yolculuk esnasında yeni arkadaşlar edinir ve gizemli güçleri ile onları nasıl kullanacağını öğrenir. İhanete karşı savaşmak ve kendini korumak zorunda kalır. Yer altı mağaralarından kaçıp kurtulmak isterken tahmin ettiğinden daha korkunç bir şeytanla karşı karşıya kalacaktır.

Yaratıcılarından Merlin P. Mann Disney’in Finding Nemo ve İnanılmaz Aile gibi birçok önemli kitabında uzun bir dönem metin yazarlığı yapmış, bilgisayar oyunları, televizyon ve film yapımlarında görev almış; Jan Kjaer ise grafik sanatlarından mezun olduktan sonra çok sayıda Lego projelerinde çalışmıştır, şu an manga üzerine yazmayı sürdürüyor ve hâlâ Danimarka ulusal kanalında teknik dersler veriyor.

Taynikma ilk kez 2005’te Danimarka’da yayımlandı ve kitapçılarda olduğu kadar basın ve halk tarafından da ilgiyle karşılandı. Dizi, 2007’de çocuklar tarafından oylanan ulusal Orla Ödülü’ne layık görüldü.
Taynikma kelimelerin ve resimlerin yepyeni dinamik bir kombinasyonunu sunuyor. Metin ve çizimler öyle hızlı akıyor ki okuyucu adeta sürükleniyor.
Danimarka, İsviçre, Norveç, İzlanda, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinden sonra Portekiz ve yakın bir zaman önce de İngiltere’de yayımlandı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963