scorecardresearch.com Sandman 11 – Ebedi Geceler ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sandman 11 – Ebedi Geceler

Sandman 11 – Ebedi Geceler

Yazar : Neil Gaiman

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : LAİKA YAYINLARI

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.-          “İşte çizgi roman budur; ciddi bir sanatla desteklenen güçlü, garip öyküler…” New York Post

-          “Gaiman’ın mükemmel dönüşü…” The Washington Post


-          “Gaiman’ın romanlarının okurlarının Sandman’i keşfetmesinin tam zamanı; tabii henüz keşfetmeyen kaldıysa..” The GuardianÇizgi roman dünyasının belki de en kült serisidir Sandman. Serinin sonlandığı 10’uncu cilt “Uyanış” ve yine Neil Gaiman’ın ek kısa hikâyeleri ve hep çalışmak istediği çizerlerle birlikte hazırladığı 11’inci cilt “Ebedi Geceler” nihayet raflardaki yerini aldı.
Gaiman’ın şöhretinin kıtaları aşmasını sağlayan ve dünyanın en ünlü çizerleri tarafından çizilip kapakları Gaiman’ın yakın arkadaşı Dave McKean’e çizdirilen bu 10 ciltlik muhteşem çizgi romanın genel çerçevesi 7 kişilik Ebediler ailesinin bir üyesi olan Düş ve Morpheus etrafında gelişir. Elbette ailenin diğer fertleri de farklı maceralarda karşımıza çıkacaktır. Rivayete göre; sabahları uyandığımızda gözlerimizdeki çapakların sahibi Sandman’dir. Uykuya dalmadan önce gelir ve rüya görmemiz için gözlerimize büyülü bir kum serper. Uyandıktan sonra o büyülü kumlar çapağa döner.

Şöyle bir eskiyi hatırlayacak olursak; Sandman olarak da bilinen Ebediler ailesinin üyesi Düş’ün, 70 yıllık tutsaklığından kurtulmasıyla başlıyordu macera. Kaçtıktan sonra Düş Diyarı’nı ve güç nesnelerini geri alması için girdiği mücadele anlatılıyordu. Daha sonra Rose Walkeri’nin gizemini çözmeye çalışan Sandman umduğundan da fazlasını elde edip uzun zamandır kayıp akrabalarını bulacaktı. Düş Ülkesi adlı üçüncü ciltteki birbirinden ürkütücü ve muhteşem dört öyküde karşımıza çıkan Sandman, bir sonraki görevinde haksız yere Cehennem’in çukurlarına mahkum ettiği gerçek aşkına kavuşmaya çalışacaktır. Kimi zaman geçmişin sislerinden bugünün kabuslarına kadar uzanan Sandman, Bağdat’ın kralı Harun El Reşid’in, casus ve maceracı Leydi Johanna Constantine’in, Birleşik Devletler’in kendine has imparatoru Joshua Norton dahil birçok kişinin hayatlarına dokunur. Kardeşi Hezeyan’ın ısrarlarıyla Yıkım’ı bulmasına yardım etmek zorunda kalan Düş, kimi zaman oğlu Orpheus’la olan acılı ilişkisini çözecek, kimi zaman ise çeşitli zamanlardan, mitlerden ve düşlerden gelen yolcularla birlikte gizemli bir handa fırtınanın dinmesini bekleyecektir. Chaucer’in Canterburry Öyküleri’ndeki gibi fırtınanın dinmesi öyküler anlatılarak beklenir. Sona doğru Düş, onun arkadaşları ve ailesi, karanlık bir entrikanın ortasında kalırlar. Çanların kimin için çaldığı belli değildir ama, birilerinin öleceği kesindir.

En son, ölümle noktalanan seri, Uyanış adını taşıyan 10’uncu ciltte bu ölümün etkisiyle devam ediyor. Kadim Tanrılar, eski dostlar ve düşmanlar yitirdikleri bir Ebedi için saygılarını sunmak ve son görevlerini yerine getirmek için toplanırlar. Ne de olsa, ölümsüzler de bir gün ölecektir. Ebedi Düşler isimli “tribute” hikâyelerden oluşan ek kitap ise 7 Ebedi’nin portrelerini çiziyor bizlere. Her olağanüstü efsane gibi Sandman de hüzünlü ve bir o kadar kusursuz sona eriyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963