scorecardresearch.com Okko - Sular Devri ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Okko - Sular Devri

Okko - Sular Devri

Yazar : Humbert Chabuel

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yapı Kredi Yayınları Nisan ayında yayımlanan Tetikçi’den sonra şimdi de Okko- Sular Devri adlı çizgi roman albümünü yayımladı.
Okko, Fransız çizgi roman yazar ve çizeri HUB (Humbert Chabuel) tarafından yaratılmış bir karakter. Yaşayacağı maceraların su, ateş, toprak, rüzgâr ve boşluk devirlerine ayrılmış ikişer kitaptan oluşan 10 albüme yayılması planlanmış. Aslında “iblis avcısı” bir “ronin”, yani efendisiz samuray olan Okko’nun yol arkadaşları, alkolik bir keşiş olan Noşin ile maskeli dev Noburo. Gruba, ilk hikâye Sular Devri’nden itibaren genç köylü Tikku da katılıyor. Başlangıçta aniden ortadan kaybolan ablası, geyşa Küçük Sazan’ı bulmakta Okko’dan yardım isteyen Tikku, daha sonra Noşin’in çömezi oluyor. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Doğan Kardeş Dergisi’nde yer almış ilk iki kitaptan oluşan integral bir albüm olarak da okuyucuya sunulan Okko/Sular Devri’nde,Küçük Sazan’ın peşindeki küçük ekibin sarsan, düşündüren, durmadan sürükleyen maceraları konu ediliyor.Yer, ortaçağ Japonyası’nın hayalî bir köşesi Pajan İmparatorluğu. Bu imparatorlukta iblis avcısı bir ronin ve ona yoldaşlık eden ayyaş bir keşiş, maskeli bir dev ve ekibe sonradan katılan genç bir köylünün yaşadıkları maceraların anlatıldığı bir seri. Efendisiz samuray Okko ve yoldaşları Noşin Naburo ve Tikku’nun yaşadıklarını bize yıllar sonra anlatan kişi, ekibe sonradan katılan genç köylü Tikko.

Sular Devri isimli ilk macerada, köylü Tikko’nun ablası Küçük Sazan isimli genç bir geyşa korsanlar tarafından kaçırılır. Ancak sözkonusu ekibin hem kaçırma şekli, hem ellerindeki mühimmat, hem de kadorsunu oluşturan savaşçılar oldukça dikkat çekicidir. Zira dev bir savaş Burnakusu (özel bir kukla) ve usta samuraylardan oluşan korsanlar bütün barınakları da yerle bir ederler. Bu kaçırma şeklinden fazlasıyla şüphelendiği gibi, Tikku’nun ablasını bulma sözü veren asi roninimiz Okko, yoldaşları Noşin ve Naburo’yla beraber bu olayın peşine düşer. İpuçları onları eski ve köklü Sattoro Hanedanı’na götürür. Sattoroların son üyeleri Daimyo ve Midakko’nun garip tavırları Okko’yu haklı çıkaracaktır. Zira Sattoro’ların bu iki üyesi kan emici vampirden başka bir şey değildir. Geyşa’yı kaçırma amaçları ise, “vaadedilmiş” olarak saptatıkları bedeninde soylarının devamını sağlamaktır. Su Devri isimli ilk macerasıyla tanıdığımız bu sıradışı ronin Okko’ya şanına yakışır bir yer ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü Humbert Chabuel’in etkileyici çizimleriyle yarattığı Okko’nun maceraları, su, ateş, toprak, rüzgâr ve boşluk devirlerine ayrılmış ikişer kitaptan ve on albümden oluşuyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963