scorecardresearch.com Mister No Maceraları Albümü 1 Kara Büyü / Cangıl İnsanları / Sertao Kralı / Kayıp Dünya Efsanevi ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mister No Maceraları Albümü 1 Kara Büyü / Cangıl İnsanları / Sertao Kralı / Kayıp Dünya Efsanevi

Mister No Maceraları Albümü 1 Kara Büyü / Cangıl İnsanları / Sertao Kralı / Kayıp Dünya Efsanevi

Yazar : Guido Nolitta

Sayfa Sayısı : 584

Yayınevi : Oğlak Yayıncılık

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

1970´ler: Anti-kahramanların altı çağı... Toplumsal değerlerin, örneği daha önce görülmemiş, büyük bir cesaretle yargılandığı, tabuların yıkıldığı, o zamana kadar kutsal sayıları birçok değerin sorgulandığı ve bu sorgulamanın sonucunda bazılarının "o kadar da kutsal olmadığının" ortaya çıkmasıyla yaşanan karmaşanın tozu dumana kattığı yıllar... Sinemada, edebiyatta ve gerçek hayatta anti-kahramanların cirit attığı böylesine çalkantılı bir dönemden, -kim ne derse desin- hayatla doğrudan doğruya ilintili olan çizgi roman sanatının da etkilenmemesi, konformizmden nasibini almamış bireylerin başından geçenleri anlatan çizgi romanların yayımlanmaya başlaması kaçınılmazdı... İşte İtalyanlar da tam böyle bir dönemde, yetmişlerin ortasında patlattı, bir anti-kahramanın başından geçenleri konu alan ilk çizgi roman bombasını. Un Ragazzo Nel Far West (1958), Il Giudice Bean (1959) ve Zagor (1961) gibi kahramanların yaratıcısı olan Guido Nolitta´nın (yani Sergio Bonelli´nin), bir Meksika gezisi sırasında tanıştığı, kendisini Palenque´ten alıp ormanın derinliklerine, çevresinde Lacandone Yerlileri´nin yaşadığı bir Maya Tapınağı´na götüren ve yolculuk sırasında rehberlik de eden Vega soyadlı bir pilottan esinlenerek yarattığı İkinci Dünya Savaşı gazisi Jerome "Jerry" Drake´in maceralarını konu alan Mister No, garip ama bir o kadar da hoş bir rastlantı (?) sonucu, Amerikalılar´ın belleğinde ve vicdanında en az İkinci Dünya Savaşı kadar derin izler bırakan yirmi yıllık Vietnam Savaşı´nın sona erdiği 1975 yılının Haziran ayında buluştu okurlarıyla. Okumaya hazırlandığınız "Efsanevi Mister No Maceraları Albümü", İtalya´da 1986 yılının Temmuz ayında yayımlanmaya başlayan ve içinde bulunduğumuz 2002 yılının yaz aylarında 16. sayısının çıkacağı "speciale" dizisinin ilk dört macerasından oluşuyor. Yayınevi yetkilileri, "speciale" sayıların her birinin ön iç kapağında, hala tanımayanlar kalmıştır (?!?) kaygısıyla Mister No´yu tanıtma gereği görüyor ve onu şu sözlerle anlatıyor: "Kimdir bu ´özel´ maceramızın kahramanı? Aslında, yıllardır maceralarını okumaya devam eden sadık okurlarına onu anlatmaya hiç gerek yok. Ancak seri dışı yayımlanan bu özel sayıyı tesadüfen satın alan yeni okurların bazı açıklamalara ihtiyaç duyacağını tahmin ediyoruz. Her şeyden önce, kahramanımızın ´Mister No´ olarak anılmasının nedeni ne? Gerçek adı olan Jerome Drake, aslında hiçbir özelliği olmayan, son derece sıradan ve normal bir ad. Ancak adın sahibi, hiç de ´sıradan´ bir adam değil. Her şeye ´hayır´ diyen bir başkaldıran. Büyük Okyanus´ta kahramanca çarpıştığı savaşa ´hayır dedi. Gangsterlerin ve düzenbazların hakimiyeti altına girdiğini gördüğü New York´taki kokuşmuş hayata ´hayır´ dedi... (Önsöz´den)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963