scorecardresearch.com Martin Mystere İmkansızlar Dedektifi Sayı: 21 Saba Kraliçesi ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Martin Mystere İmkansızlar Dedektifi Sayı: 21 Saba Kraliçesi

Martin Mystere İmkansızlar Dedektifi Sayı: 21 Saba Kraliçesi

Yazar : Paolo Morales

Sayfa Sayısı : 98

Yayınevi : Lal Kitap

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Saba Melikesi´nin Gizemi Kebra Nagast olarak bilinen Etiyopya yazıtlarında Make-da, İslam inancında Belkıs, incil´de ismi belirtilmeden geçen Saba Melikesi pek çok efsaneye konu olmuştur. Her ne kadar Belkıs´ın yaşadığı henüz kanıtlanamamış olsa da, hem Yemen hem de Etiyopya Belkıs´a sahip çıkmaktadır. Özellikle Kuzey Yemen´de Mahram Bilqis kentinin açığa çıkarılması, Belkıs´ın gerçekten yaşadığı ve Mahram Bil-qis´in krallığının baş kenti olduğu olasılığını güçlendirmektedir. 1951 ´de çalışmalara başlanan ancak politik nedenlerle uzun süre ara verilen kazıya 1998 yılında tekrar başlanabilmiştir. Çalışmalarda henüz kentin yüzde birlik bir kısmı açığa çıkarılabilmişse de, araştırmacılar tarafından, bulunan 3,000 yıllık tapınağın Pompeii ya da Ciza piramitleri kadar önemli olduğu düşünülmekte, hatta dünyanın 8. harikası olabileceği öne sürülmektedir. Tapınağın önünde kireçtaşından sekiz sütun yükselmektedir. Sütunlu avlunun arkasında yaklaşık 3,5 metre genişliğinde büyük taş bloklardan oluşan duvar 70-90 metre genişliğindeki mabedi çevreler ve dönemine göre üstün bir teknolojiyle yapılmıştır. Nijerya yağmur ormanlarında bulunan kalıntıların da Saba Melikesinin mezarını saklıyor olması mümkündür. Bournemoth Üniversitesi´nden Dr. Darling burada açığa çıkarılmayı bekleyen duvarın 14 metre yüksekliğinde ve 160 kilometre uzunluğunda olduğunu belirlemiştir. Yapının Ciza Piramitinden oldukça büyük olduğu saptanmıştır. Tamamıyla toprak ve ağaçlarla kaplanmış olması, bu güne kadar korunmasını sağlamıştır, ancak uzun bir çalışmayı da beraberinde getirir. Bu yapı, bir şehire değil, bir krallığa aittir, belki de Saba Melikesinin krallığına... Saba Melikesinin krallığının gücü kutsal kitaplarda anlatılır, israil Kralı Hz. Süleyman´ın sarayı ise bugün bile sahip olmadığımız bir teknolojiyle yapılmıştır. Öyle ki, Ku-ran´da anlatıldığı üzere Saba Melikesi bu muhteşem sarayı görünce Allah´a teslim olur. Cinler, insanlar ve kuşlardan oluşan bir ordu ve rüzgâr Süleyman´ın emrine verilmiştir. Döneminde krallığın zenginliği ve Saba Melikesi ile yaşanan antik aşk hikâyesi türlü efsanelerin doğmasına neden olmuştur, ilerleyen zaman ve yeni bulgular bu efsanelerin ne kadarının gerçekten yaşandığını inanıyoruz ki bir gün gözler önüne serecek... Keyifli okumalar... (Kitabın İçinden)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963