scorecardresearch.com Lucius'un Dönüşümü ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Lucius'un Dönüşümü

Lucius'un Dönüşümü

Yazar : Milo Manara

Sayfa Sayısı : 56

Yayınevi : Lal Kitap

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Altın Eşek hikâyesinde 3. yüzyıl latin yazarı Apulè, başından geçenleri anlatan Lucius´un, kuşa dönüşeceğini zannederken bir eşek oluşunu işte böyle anlatır: "Göz açıp kapayıncaya kadar soyunuyorum ve iki elimi kutuya daldırıyorum. Yağla doldurup, baştan aşağıya kendimi ovalıyorum. Sonra kuşun hareketlerini taklit etmek için kollarımı çırpmaya başlıyorum; ama kıllarım kalınlaşıyor ve tüm vücudumu kaplıyor. Yumuşak cildim, köseleye dönüşüyor. Ellerim ve ayaklarımdaki beş parmak birleşip birer toynak haline geliyorlar; bedenimden bir kuyruk çıkıyor, suratım uzuyor, ağzım genişiliyor, burun deliklerim büyüyor ve duduaklarım sarkıyor; kulaklarım orantısız bir biçimde dikiliyor. Photis´imi kucaklama imkânım yok, ama bazı kısımlar (ki bu da benim tek tesellim) bir hayli olumlu değişiyor." Bu önemli klâsik anlatım, Milo Manara´ya, destan, mitoloji, fantezi ve şehvet dolu, şiirsel bir temel sağlıyor. Bunların bütünlüğünde "Lucius´un Dönüşümü" ile yaratıcılığını yansıtıyor. Latin fonlu tual, 18, yüzyılın ayırdığı iki karakter arasındaki ilginç bir diyaloğa şahit oluyor. (Arka Kapak)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963