scorecardresearch.com Gulyabani (Çizgi Roman) ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gulyabani (Çizgi Roman)

Gulyabani (Çizgi Roman)

Yazar : Hüseyin Rahmi Gürpınar

Sayfa Sayısı : 127

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk edebiyatının il k korku romanı olma özelliği taşıyan Gulyabani, bir yandan batıl inançları ele alırken bir yandan da güncelliğini hâlâ koruyan bir başyapıt. Yapıtlarında her zaman m,izaha geniş yer ayıran Hüseyin Rahmi Gürpınar, Gulyabani’de korkuyla mizahı o kendine özgü zengin üslubuyla birleştiriyor.
Klasik edebiyatımızın en önemli romanlarından Gulyabani artık çizgilerle devam ediyor.Defalarca duyduğunuz bir cümle, son yıllarda çizgi roman dünyasında yaşanan hareketlilik üzerinedir. Eski maceralar haricinde, klasik eserlerin çizgi roman uyarlamaları farklı yayınevlerince karşımıza çıkıyor. İki yıldır ne zaman ve kim tarafından yapılacağını beklerken Everest yayınları, “Türk klasikleri”nin çizgi roman uyarlamalarını yayınladı. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani romanı ve Türk edebiyatının ilk realist romanı ünvanını elinde bulunduran Recaizade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası isimli kitapları çizgi roman uyarlaması olarak okurlarıyla buluşuyor. Konularını biliyorsunuz; Gulyabani’de Şefika Hanım, parasına göz diken hayırsız yeğeni tarafından Bulgurlu dolaylarındaki konakta “sahte” cin ve perilerle korkutulmaktadır, zira konağa göz dikmiştir. Olay konaktaki kadınlardan Muhsine’yi seven köylü Hasan tarafından çözülür. Araba Sevdası’nda ise, babasından kalan yüklü miras sonrası kendini eğlenceye, gezmeye tozmaya adayan Bihruz’un Alafrangalık yolunda düştüğü komik durum anlatılır. Bu birbirinden eğlenceli iki klasik eserin uyarlaması ise oldukça başarılı olmuş. Gerek çizimle canlandırılan tiplerin uygunluğu, gerekse çizgilerdeki etkileyici anlatım eserleri daha canlı hale getiriyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963