scorecardresearch.com Genesis ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Genesis

Genesis

Yazar : Robert Crumb

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : YURT KİTAP-YAYIN

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çizgi roman dünyasının en yetenekli isimlerinden, yeraltı çizgi roman hareketinin yaratıcısı Robert Crumb’un, tartışmalar yaratan ve çok satan Çizgi romanı “Genesis.”Robert Crumb’ın çizdiği Genesis (Yaradılış) çizgi romanı şimdiye kadar bu sayfada anlatılan birçok çizgi romandan biraz farklı. Çünkü Tevrat’ın Yaradılış Bölümü’nün çizgiye aktarılmasından oluşuyor. Haliyle Adem’i, Havva’yı, Nuh’u… daha birçok peygamberi ve yaşadıklarını aktarırken Tanrı’yı da betimliyor. Crumb, Tevrat’taki metinlere sadık kaldığı gibi, kimi zaman çizgiye aktarmada kimi eski efsane ve dini anlatıları hattâ akademik incelemeleri de göz önünde bulundurmuş. Crumb’ın Tanrı görüntüsü için Michelangelo veya diğer Rönesans ustalarından esinlendiği ve fazla çatık kaşlı olmasını bir kenara bırakırsak, birçok filme ve Batı klasiğine temel oluşturan Kitab-ı Mukaddes’in çizimli anlatımı hayli ilginç. Kütsal kitaplarda anlatılan kıssaların başarılı bir çizgi roman uyarlamasını yapan Crumb, geçtiğimiz sene Amerika’da muhafazakârların biraz tepkisini çekmişti. Bizim ülkemizde herhangi bir tepkiye sebep olur mu bilinmez ama, 50 bölümlük çizgi roman hem türü için hem de uyarlaması açısından oldukça başarılı. Kapağında, “reşit olmayanların büyüklerinin gözetiminde okuması tavsiye edilen,” Genesis, özel ilgiyi hak eden bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963