scorecardresearch.com Genç Mustafa ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Genç Mustafa

Genç Mustafa

Yazar : Yalın Alpay

Sayfa Sayısı : 126

Yayınevi : GAİA

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Atatürk''ün Harbiye yılları...
Genç bir Harbiye''linin okuyan, araştıran ve sorgulayan zihni gelişiyor. Bir yandan da eylemlerin içinde. Genç Mustafa, Harbiye yılları boyunca hiç uslu durmuyor. Bir düşünce adamının oluşumu ve onun ilk başkaldırısının öyküsü. Bir liderin düşüncelerinin ilk filizlenişi, ilk hapse düşüşü, idamdan kurtuluşu...
"Elinizdeki kitap resimli bir Mustafa Kemal biyografisinin çok daha ötesine geçiyor. Gençler, yetişkinler ve özellikle de aydınlar için tasarlanmış. Her üç okuyucu tipi için de farklı bilgiler, yorumlar ve eleştiriler içeriyor. Üç ayrı okuyucuya aynı anda hitap etmeyi ve Mustafa Kemal''i bir insan olarak yeniden gözlerimizin önüne sermeyi başarıyor. Anlatılmayanı anlatan, sıradışı bir çalışma.
Sevgili öğrencim Yalın Alpay''ın yirmi kitap sürecek bu dizisinin tamamlanacağı ve bir çizgi film haline geleceği günü sabırsızlıkla bekliyor olacağım..."
Yard. Doç.Dr. Yavuz Selim Karakışla Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü.Türkiye’de üzerinde durulması veya durulmaması en sancılı konuların başında nedense Atatürk gelir. Resmi kayıtlara göre ele aldığınızda, inkılâp tarihi dersinden farklı bir şey söyleyemezsiniz. Biraz özel hayata girdiğiniz anda da Atatürk böyle değildi, tartışmaları alır yürür. Geçtiğimiz senelerde vizyona giren pek çok filmde Mustafa Kemal Atatürk’ün hep “insan” yönünden bahsettiklerini söylüyorlardı. Sonrasında da yine günlerce süren tartışmalar yaşanmıştı. Yazar Yalın Alpay ikisini bir araya ustalıkla getiriyor Genç Mustafa isimli çizgi romanda. Mustafa Kemal’in henüz Harbiye’de genç bir subay adayı olduğu günleri anlatıyor. Ali Fuat (Cebesoy) ile yan yana oturduğu sıralardan daha o yıllarda kendini gösteren “başkaldıran” tabiatına, ileride girişilecek büyük mücâdelenin ilk filizlerine kadar pek çok unsuru ele alıyor. Editör, Çavuş, Ali Fuat ve Mustafa bölümlerinden oluşan çizgi roman gerçek ile kurmacayı ustalıkla bir araya getiriyor. Genç Mustafa’nın çizimlerini Barış Keşoğlu yapmış. Yerli çizgi romanda eksikliği hissedilen “iyi” çizginin belki de en başarılı örnekleriyle. Öyküsünden çizimine, konusuna kadar etkileyici bir Mustafa Kemal hikâyesi.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963