scorecardresearch.com Gazze'nin Dipnotları ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gazze'nin Dipnotları

Gazze'nin Dipnotları

Yazar : Joe Sacco

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Joe Sacco’nun mükemmel, insanın içini acıtan savaş röportajı kitapları… [Sacco], bir kitabın yaşamlarımız için ne kadar hayati olabileceğini gösteriyor.”    
New York Times Book Review

“Sacco, hayranlık uyandıracak kadar yetenekli.”
Charles Shaar Murray, Independent

“Son yirmi yılın en orijinal çizgi romancılarından biri”
Duncan Campbell, GuardianFilistin’de yaşanan olayların he kadarına hakimiz? Daha doğrusu bütün tarihsel süreç boyunca İsrail-Filistin arasında yaşanan olayların hangilerini ne kadar biliyoruz? Bırakın konuya en hakim insanı, bizzat Filistinlilerin bile artık hatırlamadığı olaylar var geçmişte! Tabii ki bunun sebeplerinin başında, hâlâ her gün o topraklarda bir şeylerin yaşanıyor olması gelir. 2008’de 13 İsrail askerine karşı çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 1400 Filistinli sivil öldürülmüştü. Değişik bir adalet anlayışı(!) 1956’da iki ayrı olayda de benzer şeyler yaşanmıştı. Çatışmaların göbeğinde 111 sivil öldürülmüştü. Yaşları 15-60 arasındaki tüm erkekler İsrail askerlerince evlerinden toplanmış, Han Yunus’ta. Kimisi ailesinin, kızının, çocuğunun önünde öldürülmüş, kimisi yolda. Diğerlerini bir duvarın önüne dizip art arda şarjörlerini boşaltmışlar üstlerine. Şanslı olanlar kurtulmuş, o kadar! Aynı şekilde Rafah’ta da gerçekleşti bu operasyon! BM raporlarında bile dönemin İsrail hükümetinin açıklamaları dolayısıyla belirsiz geçen olayların iç yüzünü anlatıyor Joe Sacco! Filistin ve Gorazde kitaplarındaki tarafsız gazetecilik kimliğine bir de ‘tarihçi’ kimliğini katıyor bu kez. Can yakıyor hiç sakınmadan! Olayların içindeki ‘hikâye’yi çıkarıp, saf gerçeği aktarıyor. Taraf tutmuyor, bağırmıyor, slogan atmıyor. İnadına sessiz!

Çağlayan Çevik

Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963