scorecardresearch.com Çekirdek - Alacakaranlığa Doğuş ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çekirdek - Alacakaranlığa Doğuş

Çekirdek - Alacakaranlığa Doğuş

Yazar : Hakan Tacal

Sayfa Sayısı : 100

Yayınevi : Hoz Yayınları

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Yaklaşan fırtınayı hatırlıyorum. Kara, kaynaşan kütlesini izlemiştik beraber Salacak´ta. Eski İstanbul´dan bize doğru gelişini, altındaki o karanlığı. Rüzgâr vardı... Bize yaklaşan geleceğe bakarken hayranlık ve şaşkınlık içindeydik. O şey öyle canlı, hareketli, hatta kararlıydı ki; sanki onun gelişini kaçınılmaz yapan bizdik. Hatırlıyorum şimdi. Ve bu çok kötü. Hayatın bu kadar yanlış gidebileceğini kim düşünebilirdi? Fırtına... Fırtına çok fena vurdu bizi. Banyodaki işkence nihayet bitmişti... Ben bininci kez buz gibi akan suyun altında yıkanmaya çalıştıktan sonra, vücudumun her parçasından apayrı titreyen çenemi de yanıma alıp dışarı çıkmıştım. Kendimi, Zeyno´yu bıraktığım yerde; tam televizyonun karşısındaki koltukta çekirdek yerken buldum. Gary Grant, siyah-beyaz suretiyle gülümsüyordu ekrandan... "Eğer beş dakika daha durursan, bu pozisyonda üçüncü saatine girmiş olacaksın Zeyno, bırak artık elinden şu çekirdeği..." Tuzdan şişmiş dudaklarının arasında bir tane daha çıtlatırken, "Yardım et, daha var." dedi. Bir kazınmış saçlarına, bir çarşamba pazarından bulduğu pokemonlu geceliğine baktım. Beylik tanımlardan hangisini yapabilirdim ki onun için; Sevimli?.. Masum?.. Akıllı?.. Tam olarak hiçbiri değildi. Tam olarak... Ne ahlaklıydı, ne sevecen, ne de şirin. Tam olarak hiçbir şey değildi. O meşhur ağlayan çocuk posteri etkisi yaratırdı bende. Ve güneşin ilk ışığını, martılar aniden ötmeye başlamadan önceki o kimsesiz sessizliğin zamansızlığını severdi. Kötü içiciydi. Ama belki doğrusu da oydu. "Amacı ne?" derdi. "Sen kendinden geçmek için içmiyor musun sanki?"... Ardından koltuğuna gömülür, eski filmleri izlerdi çoğunlukla. Bir üniversitede okuyordu galiba... Hangisi olduğunu ikimiz de hatırlamıyorduk. Koltuğun kolçağına iliştim. Bir avuç tuzlu çekirdek aldım kesekâğıdından. "Duramıyorsun değil mi?" dedim. "Katherine Hepburn böyle ağlarken, duramıyorum." dedi. Çok az vaktimiz vardı, çok. (Kitabın İçinden)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963