scorecardresearch.com Blacksad 1 ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Blacksad 1

Blacksad 1

Yazar : Anonim

Sayfa Sayısı : 135

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


YKY çizgi romanları; çizgi âleminin en gözde, en özel çizimli, en farklı anlatımlı örneklerine yoğunlaşıyor, seçimlerini yaparken çizgi tutkunlarının fikir ve önerilerini de dikkate alıyor.
Nesiller boyu okunacak, kitaplıktan kitaplığa aktarılacak yayınlarının gerek içerik gerekse sunum açısından kalitece yüksek, fiyatça makul olması için de özellikle çaba gösteriliyor.
Çizgi roman dünyasının gözbebeklerinden, özel çizimleriyle olduğu kadar sarsan, sorgulatan içeriğiyle de ses getiren Tetikçi, YKY tarafından toplam altı albümü içeren iki kitap olarak yayımlandı. Amaç, çizgi tutkunlarının arşivine farklı bir formatta katkıda bulunmaktı. Tetikçi 2, henüz yurt dışında çıkmamış bir YKY tasarımı. İlk kitabı Sular Devri aynı adlı iki albümden oluşan Okko 1 de yine özgün bir YKY tasarımı. Bir yandan eski çağların Japon kültürünü tanıtırken bir yandan da okuru devi, canavarı,
iblisi, cadısı, büyücüsüyle her türlü kötüye karşı mücadele
eden bağımsız samuray Okko ile yol ve mücadele arkadaşlarının yanına
katan dizi nefes kesen maceralarla dolu.
2011’de yayımlanacak Okko 2 (Topraklar Devri) ve Okko 3 (Havalar
Devri) üzerinde çalışılmaya başlandı bile.
Genç İspanyol yazar Juan Diaz Canales ile çizer Juanjo Guarnido’ya borçlu
olduğumuz Blacksad, çizgi bağımlılarının yakından tanıdığı, çizgi
âleminde ayrıcalıklı yeri olan bir dizi. YKY tarafından kitaplaştırılan ve ilk
iki Blacksad albümü Gölgeler Arasında Bir Yerde ile Arktik Irk’tan
derlenen Blacsad 1, Kasım ayında raflarda yerini alıyor. Yepyeni albüm
Cehennem, Sessizlik’in de yer alacağı Blacksad 2 ise sırasını bekliyor.Son zamanların en başarılı çizgi romanlarından birisi Blacksad. 1950’lerin Amerika’sının, o dönemin detektif hikâyelerinin ve film noir (kara film) atmosferlerinin bir arada olduğu (gerçi ayrıldığı görülmemiştir ama) bir macera. Ama bu kez durum biraz farklı. İnsanlar yerine tüm karakterler antropomorfik hayvanlardan oluşuyor. Örneğin, kurt köpeklerinin, İskoç terrierlerinin, tilkilerin polis olduğu, goriller, boğalar veya ayıların boksör olduğu bir dünya. Bu dünyanın detektifi ise Blacksad isimli kara bir kedidir. İki maceranın bir arada olduğu albümün ilk macerasında; bir zamanlar Blacksad’le de ilişkisi olan güzel aktris Natalia Willford öldürülmüştür. Yakın zamanda ortadan kaybolan Leon Kronski isimli bir senarist birinci derecede şüphelidir. Olayı araştıran Blacksad, işin arkasında daha “kodaman” birilerinin olduğunu fark eder ve hayatı pahasına olayı çözmeye karar verir. İkinci macerada ise, yine ‘50’lerin Amerika’sının banliyölerinden birinde “ırkçı” birtakım çatışmalar yaşanmaktadır. “Beyaz tüylü”ler “kara tüylü”lere şiddet uyguladıkları gibi, fail-i meçhuller, adam kaçırmalar sıkça yaşanmaktadır. Ta ki, renkli tüylü bir çocuk kaçırılana kadar. Blacksad küçük Kyle’yı bulmak isterken, kasabadaki kokuşmuşluğu da ortaya çıkaracaktır.

Blacksad’de karakter olarak kullanılan hayvanlar, genel özellikleriyle paralel olarak kullanılması dolayısıyla dünyada pek çok şehirde en beğenilen çizgi romanlar arasına girerken, serinin başarılarının temelini bu özelliği oluşturuyor. Yılanın sinsi bir ajan olduğu, Kutup Ayısı’nın ırkçı bir polis şefi olarak karşımıza çıktığı, çakalların tetikçi, domuzun kasap olduğu dünyanın bizimkinden çok da farklı olmadığını görünce daha da etkileniyorsunuz. Canales ve Guarnido ikilisi, maceranın öyküsü kadar çizim ve renklendirmeyle de ayrıca sözü edilecek bir seriye imza atıyorlar Blacksad ile.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963