scorecardresearch.com Beşir’le Vals ve Tüm Çizgi Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Beşir’le Vals

Beşir’le Vals

Yazar : ARI FOLMAN, DAVID POLONSKY

Sayfa Sayısı : 120

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Çizgi Roman

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ADAY
EN İYİ YABANCI FİLM 2009 ACADEMY AWARDS
EN İYİ YABANCI FİLM
GOLDEN GLOBES AWARDS
EN İYİ ANİMASYON
LOS ANGELES FILM CRITICS ASSOCIATION
EN İYİ FİLM
NATIONAL SOCIETY OF FILM CRITICS
EN İYİ YABANCI FİLM
NATIONAL SOCIETY OF FILM CRITICS
FESTIVAL DE CANNES
OFFICAL SELECTION

En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilen, aynı dalda Golden Globes kazanan ünlü animasyon Beşir’le Vals şimdi de çizgi roman olarak okurlarla buluşuyor!
Eylül 1982’de bir gece, İsrailli askerler çevreyi kontrol altında tutarken Hıristiyan falanjistler Sabra ve Şatilla Mülteci Kamplarına girip yüzlerce Filistinliyi katlettiler. Ari Folman bu İsrailli askerlerden biriydi, ama 20 yıldan uzun bir süre boyunca ne o geceyi, ne de öncesinde yaşananları hatırlayabildi.
Katliam sırasında ne yapıyordu? Beşir’le Vals, Folman’ın bu korkutucu soruya cevap arayışını ustalıkla işliyor. Etkileyici çizgileriyle belleğin değişken doğasını ve savaşın işe yaramazlığını vurgulayan Beşir’le Vals, güncelliğini hâlâ koruyan Filistin sorununa çarpıcı bir bakış açısıyla yaklaşan bir başyapıt.1982’de İsrail ordusunun düzenlediği Sabra ve Şatilla mülteci kampındaki katliamda yer almış bir asker, hafızasından tamamen sildiği bu olayı, aradan yirmi yıl geçtikten sonra bir askerlik arkadaşının anlattığı tuhaf bir rüya ile yeniden hatırlamaya başlar. Ancak gözünün önüne gelen sahneler hiç net olmadığı gibi, daha çok sarhoş bir aklın hayalleri gibidir. Çünkü o günlere dair hatırlamadığı, hatırlamak istemediği birçok detay vardır. Önce psikiyatr arkadaşına danışıp belki de katılmadığı bir katliamdan parçaları nasıl hatırladığını sorarken, aslında figürasyonunda yer aldığı bir oyunu hafızasından sildiğini öğrenir. Sonra tek tek tanıdığı bütün asker arkadaşlarına hatırladıklarını sorar, bu sayede hem kendi hafızasını tazeleyecektir hem de onların bu olayı yeniden hatırlamasını sağlayacaktır. Beşir’le Vals, geçtiğimiz senelerde sinemalarda da gösterilen ve birçok festivalden de ödülle dönen başarılı bir animasyon filminin, deyim yerindeyse, kare kare çizgi romana aktarılmasından oluşuyor. 1982 yılında Sabra ve Şatilla mülteci kampında yaşananlara gecikmiş bir özür Beşir’le Vals. Sorumluların kimler olduğunu söylemek dışında, orada yer almış basit bir askerin itiraflarla dolu özrü.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963