scorecardresearch.com Flowers In Turkey / Türkiye’nin Çiçekleri ve Tüm Çiçek / Bahçe Kitapları Radikal Kitap'ta!
Flowers In Turkey / Türkiye’nin Çiçekleri

Flowers In Turkey / Türkiye’nin Çiçekleri

Yazar : Kıyoko Okada

Sayfa Sayısı : 198

Yayınevi : MAG2LİBRO

Tür : Çiçek / Bahçe

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye''yi her yıl milyonlarca turist ziyaret eder, fakat bunların arasında Türkiye''deki bitki zenginliğini görmek isteyenlerin sayısı çok azdır. İstanbul''un tarihi mimarisini, Kapadokya, Pamukkale, antik Hitit ve Roma kalıntılarını keşfetmek, pek çok turistin Türkiye''ye seyahat etme nedenidir.
Ancak Türkiye''nin bu turistik yerlerini gezerken, tahminimizin çok ötesinde birçok bitkiyi de fark ederiz. Araştırmalara göre Türkiye''de 10 binden fazla bitki çeşidi vardır. Bu da neredeyse bütün Avrupa''daki bitki çeşidi toplamı kadardır. Bunun yanı sıra 3 bin beş yüz kadar yöresel çiçek türü (endemik bitki) bulunur.

Türkiye, Asya ve Avrupa arasında yalnızca bir kültürel kesişme noktası, bir köprü değil, aynı zamanda da farklı iklim özellikleri gösteren bir ülkedir. Bu nedenle, Karadeniz''in yağışlı, orta Anadolu''nun bozkır, Akdeniz ve Ege''nin sıcak iklim şartlarının meydana getirdiği birçok bitki türünün varlığı aslında hiç de şaşırtıcı değildir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963