scorecardresearch.com Uygulamalı Ve Yorumlu Ceza Muhakemesi Kanunu (3 Cilt) ve Tüm Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uygulamalı Ve Yorumlu Ceza Muhakemesi Kanunu (3 Cilt)

Uygulamalı Ve Yorumlu Ceza Muhakemesi Kanunu (3 Cilt)

Yazar : Osman Yaşar

Sayfa Sayısı : 3787

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yetmişaltı yıl uygulanan Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu (CMUK), 01 Haziran 2005 tarihinde yürürlükten kalkmış ve yerini Ceza Muhakemesi Kanu-nuna (CMK) bırakmıştır.

Yeni kanunun yürürlüğe girmesiyle, uygulamada ciddi sorunların yaşanacağı düşünülmüş ve bundan hareketle, "Uygulamalı ve Yorumlu Ceza Muhakemesi Kanunu" adlı eserimizin birinci baskısı 22 Ocak 2005 tarihinde hizmete sunulmuştur.

Anılan baskıda, bir kaçı dışında maddelerin açıklamaları yapılmıştır. Bunun için önceki (Ceza Yargılama Yasası) eserimizden yararlanılmış, kanun taslağı üzerinde iki yılı aşkın süre çalışılmış ve Yargıtayı temsilen komisyonlarda görev alınmıştır. Yeni içtihatların ışığında daha isabetli yorumlar yapılabileceği kabul edilmekle birlikte, bu içtihatların oluşmasının yıllar alacağı gözetilerek, gereken özen gösterilmek suretiyle yorumların biran önce yapılmasında fayda görülmüştür.

Eserimize Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve Daire Kararları bir düzen içinde yerleştirilmiş ve kolaylık sağlamak için de, çoğu özetlenmiştir. Söz konusu kararlar, uzun bir dönemin yoğun çalışmalarının ürünü olduğundan "geçmiş" bir tarafa atılmayarak faydalanma yolu seçilmiştir. Ancak, geçersiz duruma gelen içtihatlar ayıklanmış, halen geçerli olanlar ise korunmuştur. Kuşkusuz bundan sonra eski içtihatlar, yenilerine örnek oluşturacaktır.

Ayrıca, kanunun ilgili maddelerine, Anayasa ve uluslararası anlaşmalarla uygulanmasını kabul ettiğimiz AİHM kararları eklenmiştir. CMK?nın yürürlüğe girmesi ile doğacak sıkıntıların ortadan kaldırılması amacı ile dilekçe, yazışma, duruşma tutanağı ve karar örneklerine yer verilmiştir. Bu bağlamda CMK karşısında, yargılamanın yönteme uygun biçimde nasıl yapılacağı, gerekçeli kararın nasıl yazılacağı, özellikle mesleğe yeni başlayan Hakim ve C. Savcıları gözetilerek, uygulamalı biçimde gösterilmiştir.

Aradan iki yıl geçtikten sonra şu anda eserin ikinci baskısını okurlarımızın hizmetine sunmuş bulunuyoruz. Eser yeniden gözden geçirilmiş, eksiklikler giderilmiş ve kimi küçük yanılgılar ortadan kaldırılmıştır. Açıklamalar, öğretiye yollamalar yapılarak genişletilerek zenginleştirilmiştir. Dilekçe, yazışma, duruşma tutanağı ve karar örnekleri çoğaltılmıştır. Özellikle CMK döneminde çıkan yeni içtihatlara yer verilmiştir. Bu içtihatlar, yine Yargıtay Dairelerine göre sıralı olarak, eski içtihatlar üzerine eklenmiştir.

Ceza Muhakemesi Kanunu Kitabında Yer Alan Konu Başlıkları

Gerekçeler
Açıklamalar
Yargıtay Kararları
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları
Uygulamalı Ceza Davası İşlemleri
1412 Sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (Yürürlükte Bulunan Hükümler)
Dilekçe, Duruşma Tutanağı ve Karar Örnekleri
Ceza Muhakemesi Kanunu
Soruşturma
Kovuşturma Evresi
Mağdur, Şikayetçi, Malen Sorumlu, Katılan
Özel Yargılama Usulleri
Kanun Yolları
Yargılama Giderleri ve Çeşitli Hükümler

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963