scorecardresearch.com Şüphelinin İfadesinin Alınması ve Tüm Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şüphelinin İfadesinin Alınması

Şüphelinin İfadesinin Alınması

Yazar : Timur Demirbaş

Sayfa Sayısı : 352

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


18.11.1992 tarih ve 3842 sayılı Kanunla CMUK’da yapılan reform niteliğindeki değişikliklerle, müdafiden yararlanma hakkı ve müdafiin kolluk ile savcılıktaki ifade alınmasında hazır bulunması başta olmak üzere, savunmaya ilişkin önemli haklar tanınması yanında; yasak sorgu yöntemlerine yer verilmiş ve hukuka aykırı delillerin hükme esas alınamayacağı açıkça belirtilmişti. 3842 sayılı Kanunla CMUK’da yapılan değişiklikler ve 1 Haziran 2005’den itibaren yürürlüğe giren CMK’da bu değişikliklerin kapsamının genişletilmesi, Türkiye’de işkencenin azalması yönünde önemli sonuçlar doğurmuştur. Soruşturma evresindeki işkencenin önlenmesi ve “şüphelinin ifadesinin alınması ve savunma” ya ilişkin, AİHS başta olmak üzere, Anayasa ve kanunlarımızda yer alan düzenlemelerin insan hakları temelinde uygulanması bakımından, kolluk, savcılık, barolar, mahkemeler ve Yargıtay’a büyük sorumluluklar düşmektedir. Tüm bu hususların tartışıldığı “Soruşturma Evresinde Şüphelinin İfadesinin Alınması” isimli bu çalışma, üç kısımdan oluşmaktadır: İlk kısımda, soruşturma evresi, şüpheli ve ifade alma kavramları ile ifade almanın tarihi gelişimi, şüphelinin delil fonksiyonu ve şüphelinin ifadesinin alınmasındaki esasları; ikinci kısımda, şüphelinin ifadesinin alınması, ifade alma psikolojisi ve ifade alma teknik ve taktiği; üçüncü kısımda ise, ifade alma kurallarına aykırılık halinde, alınan ifadelerin hukuki değerini, yani delil yasakları incelenmiştir.
Konu Başlıkları
-       Soruşturma Evresi, Şüpheli ve İfade Alma Kavramları ile İfade Almanın Tarihi Gelişimi
-       Şüphelinin Hukukî Durumu, Delil Fonksiyonu ve Şüphelinin İfadesinin Alınmasında Uyulması Gerekli Esaslar
-       Şüphelinin İfadesinin Alınması
-       İfade Psikolojisi
-       İfade Alma Teknik ve Taktiği
İfadenin Değerlendirilmesi

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963