scorecardresearch.com Suç Muhakemesi Hukuku ve Tüm Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Suç Muhakemesi Hukuku

Suç Muhakemesi Hukuku

Yazar : Vahit Bıçak

Sayfa Sayısı : 782

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitabın hedef kitlesi, suç muhakemesi hukuku konusunda kendini geliştirmek isteyen hukuk, siyasal bilgiler, güvenlik bilimleri, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, sosyoloji gibi sosyal bilimler alanlarının öğrencileri ile hakim, savcı, avukat, noter, polis, jandarma, müfettiş, denetçi, muhakkik gibi hukuk uygulayıcılarıdır, ilk bakışta sayılan bu kitleler birbirinden çok farklı görünse de, aslında “hukukla uğraşanlar” ortak paydası altında toplanmaktadırlar. Hukuk düzeni tarafından suç adı verilen davranışların önlenmesi, soruşturulması, yargılanması ve cezalandırılması sürecinde uyulması gereken normların nelerden ibaret olduğu ve olması gerektiğine ilişkin insan aklı yoluyla erişilebilen hukuki kaideler bütünü bu kitapta inceleme konusu yapılmıştır. Kitapta yer alan konular; ana hatlarıyla, hukukla uğraşanları bekleyen sorunların üstesinden gelme yöntemleri, suç muhakemesi hukukunun konusu, amacı, suç muhakemesi normlarının yorumu, suç muhakemesine hakim olan temel ilkeler, suç muhakemesi sürecinde iddia, savunma, yargılama ve diğer rolleri üstlenen aktörler, suç muhakemesi sürecinin yapısı ve işleyişi, suçu önleme evresinden başlayıp cezanın infazı evresine kadar sürecin işleyişi, delillerin çeşitleri, delillerin değerlendirilmesi, usulsüz elde edilen delillerin akıbeti, vicdani kanaatin oluşumu, durdurma, yakalama, gözaltı, tutuklama, adli kontrol, müşahede altına alma, zorla getirme, zor kullanma, arama, elkoyma, muhafaza altına alma, yüzleştirme, tıbbi işlemler, elektronik takip gibi soruşturma evresi işlemleri, kovuşturma evresi işlemleri ve’ kararların denetimidir. Bu kitap, kurgulardan değil, olgulardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Suçu konu alan kurgusal eserlerin (kitap, sinema vs) toplumların “ilgi merkezi” olduğu ortada olan bir gerçektir. “Godfather” romanı, insanlık tarihinin en çok satan romanı unvanını kazandı. Bu romanın beyaz perdeye aktarılmış hali de gişe rekorları kırdı. Kitabın içeriğinde yüzlerce örnek olaya yer verilmiş, olgular dünyasında kalınmaya özen gösterilmiş, kurgular dünyasının cazibesine kapılmak şimdilik başka bir bahara bırakılmıştır.

Konu Başlıkları
-      Örgütlü–Örgütlü Olmayan Suç Muhakemesi
-      Gerçek Kişi–tüzel Kişi Suçları Muhakemesi
-      Suç Muhakemesinin Aktörleri
-      Yeni Yapısıyla Hsyk / Suçu Önleme Faaliyetleri
-      Soruşturma İşlemleri / Kovuşturma İşlemleri
-      Muhakeme Engelleri / Deliller (beyan, Belge, Nesne, İz, Vücut Parçaları)
-      Usulsüz Ulaşılan Delillerin Akibeti
-      İletişimin Takibi / Gizli Soruşturmacı
-      Kararların Denetimi
-      Yaptırımlar ve İnfaz
Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963