scorecardresearch.com Öğretide ve Uygulamada İddianame ve İddianemenin İadesi ve Tüm Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Öğretide ve Uygulamada İddianame ve İddianemenin İadesi

Öğretide ve Uygulamada İddianame ve İddianemenin İadesi

Yazar : Özkan Gültekin

Sayfa Sayısı : 662

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1 Haziran 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun düzenlediği yeni kurumlardan biri de iddianamenin iadesidir, iddianamenin iadesi kurumuna, 5271 sayılı CMK''nın 174''üncü maddesinde yer verilmiştir.

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile kabul edilen sisteme göre, davaların bir veya birbirini izleyen oturumlarda bitirilmesi yani kovuşturma evresinin olabildiğince kısa sürmesi esastır. Bu bağlamda; Ceza Muhakemesi Kanununun en önemli amaçlarından biri, soruşturma evresinin mükemmele yakın bir şekilde ve eksiksiz yapılarak yargılamanın geciken adaletin adalet olmayacağı özdeyişinden hareketle çabuk sona erdirilmesidir.
Söz konusu bu çalışma ile "iddianeme ve iddianamenin iadesi" konusu, hem teorik hem de uygulamaya dönük bir şekilde baştan sona irdelenerek, konu ile ilgili tüm literatür taranmış, önemli ya da sorunlu görülen hususlar ve tartışmalı konular tespit edilmiş olup, bunların yanında ilgisi nedeniyle birçok ceza muhakemesi ilke, kurum ve kavramına yer verilmek suretiyle üniversitelerin Ceza/Ceza Usul Hukuku kürsülerinde görev yapan araştırmacılara, soruşturma aşamasında soruşturmayı yapan ve iddianame tanzim etmekle görevli Cumhuriyet savcılarına, yargılama aşamasında bu uyuşmazlıklara bakacak olan hâkimlere ayrıca şüpheli, şüpheli müdafileri, mağdur ve mağdur vekillerine (avukatlara) yardımcı olması düşüncesi ile çalışma konusu ayrıntılı ve sistematik bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca önemine binaen konu ile ilgili seçilmiş en yeni Yargıtay kararlan ile kurumun yeni olması nedeniyle karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla uygulamaya başlandığı ilk dönemlerdeki Yargıtay kararlarına birlikte yer verilmiştir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- İddianame ve İddianame Yerine Geçen Belgeler İddianamenin Düzenlenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar
- İddianamenin İncelenmesi ve Değerlendirilmesi
- İddianamenin Kabulü Kararının Niteliği ve Sonuçlan
- İade Nedenleri
- İddianamenin İade Edilemeyeceği Hâller
- İadenin Sonuçlan
- İddianamenin Kısmen İade Edilip Edilememesi Sorunu
- İadede Sayı Sınırı
- İddianamenin Kabulünde ve İadesinde Hâkim Açısından İhsas–ı Rey Durumu
- İade Kararına Karşı İtiraz Kanun Yolu ve Kanun Yararına Bozma
- İadeye İlişkin Seçilmiş Yargıtay Kararları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963