scorecardresearch.com Ceza Muhakemesinde Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi ve Tüm Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ceza Muhakemesinde Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi

Ceza Muhakemesinde Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi

Yazar : Seydi Kaymaz

Sayfa Sayısı : 570

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kişilerin temel haklarından olan özel hayalın gizliliğini ihlal ettiğinden, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi tedbirine başvurulması sıkı koşullara tabi tutulmuştur (CMK 135 md). Ancak uygulamada koşulları bulunmadığı halde bu tedbire başvurulması tartışmalara ve kaygılara neden olmaktadır. Yanlış uygulamaların bir nedeni de tedbirin hukuksal boyutları yanında teknik boyutunun da bulunması ve hukukçuların teknik konularda yeterince bilgi sahibi olmamasıdır. 0 nedenle eserin birinci bölümünde, "denetim" den ve "iletişimin tespiti", "iletişimin dinlenmesi", "iletişimin kaydedilmesi", "mobil telefonun yerinin tespiti", "sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi" gibi denetim şekillerinden ne anlaşılması gerektiği açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca özel hayatın gizliliği, gizliliğin anayasal ve yasal dayanakları, gizliliğin sınırlanması ve bu sınırlamanın sınırları konusu ele alınmıştır.
Eserin ikinci bölümünde, tedbire başvurulmasının koşulları ayrıntılı bir şekilde irdelenmiş; bu bağlamda, tedbirin uygulanabileceği suçlar (katalog kapsamındaki suçlar), tedbire başvurulması için gerekli şüphenin derecesi, son çare prensibi karşılaştırmalı hukuk ve Yüksek Mahkememizin uygulaması da dikkate alınarak ayrıntılı bir şekilde incelemiştir. Bu bölümde denetimi yasak olan veya özel usule tabi kişiler ve bu kişilerin, örneğin hâkim ve C.Savcıları, avukatlar ile milletvekillerinin iletişiminin denetlenmesinin koşulları, özellikle müdafilerin iletişiminin denetlenmesi sorunu ele alınmıştır.
Üçüncü bölümde iletişimin denetlenmesi sonucu elde edilen kayıtların muhafaza edilmesi ve imha edilmesi konuları ele alınmış; ayrıca 6100 sayılı HMK ve değişik 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu hükümleri ışığında tedbirin hukuka aykırı bir şekilde uygulanması sonucu meydana gelen zarar nedeniyle devletin, hakimler ile [.Savcılarının hukuksal sorumluluğu konusu irdelenmiştir.
"Denetim Sonucu Elde Edilen Delillerin Değerlendirilmesi" baslığını taşıyan eserimizin dördüncü bölümünde, tedbirin uygulanması sonucu elde edilen delillerin ispat bakımından değeri, tek basına mahkûmiyete esas olup olamayacağı; keza tesadüfen elde edilen delillerden ne anlaşılması gerektiği ve bu delillerin soruşturmaya ve hükme esas alınıp alınamayacağı konusu karşılaştırmalı hukuk ve Yargıtay içtihatları ışığında detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca suçun önlenmesi amacıyla yapılan iletişimin dinlenmesi ve/veya kaydedilmesi sonucu elde edilen delillerin suç islendikten sonra soruşturma ve kovuşturmada kullanılıp kullanılamayacağı sorunu konusunda bilgi verilmiştir
Kitabın sonundaki "ilgili kararlar" bölümünde ise Yüksek Mahkememiz Yargıtay ve Danıştay'ın emsal kararlarına yer verilmiştir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- İletişimin Denetlenmesi
- Denetim Şekilleri ve Denetimin Koşulları
- Denetim Kararı Verme Yetkisi
- Elde Edilen Kayıtların Muhafaza ve İmha Edilmesi
- Hukuka Aykırı Denetim Halinde Tazminat Yükümlülüğü
- Denetim Sonucu Elde Edilen Delillerin Değerlendirilmesi
- Tesadüfen Elde Edilen Delillerin Değeri
- İlgili Kararlar

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963