scorecardresearch.com Bilirkişilik ve Tüm Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bilirkişilik

Bilirkişilik

Yazar : Yahya Deryal

Sayfa Sayısı : 575

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Muhakemesi / Yargılaması Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Usul hukukunun vazgeçilemez etkin unsurlarından biri olmasına rağmen bilirkişilik usulü ve problemlerine yer veren kapsamlı bir çalışma Türk Hukuk dizininde bulunmamaktadır. Yargı mercilerine yardımcı olmak amacıyla yaklaşık çeyrek asırdır bilirkişilik yapan yazarın mesleki birikimi ve deneyimlerini de aktardığı bu çalışma, bilirkişilik ile ilgili Türk hukukunda yazılmış hemen her hususa ve ifade edilmiş her görüşe mümkün olduğu ölçüde yer vermektedir. 2004 tarihli CMK’dan sonra 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren HMK’nın da işlenmesiyle birlikte kitap, yeni usul hukuku düzeninin bakışını da yansıtan bir muhtevaya kavuşmuş bulunmaktadır. Uygulamada hukuki mütalaa olarak bilinen özel bilirkişilik, CMKm.67/6 ile HMK.m.293 düzenlemeleri ile yasal bir zemine kavuşmuş oldu. Böylece mahkemece değil, taraflarca görevlendirilen özel bilirkişilerce hazırlanacak uzman görüşü, bir delil olarak mahkemeye sunulmakla kalmayacak; uzmanın mahkemeye çağrılması, deyim yerindeyse sorgulanması mümkün olacaktır. Usul kanunlarımız hukuki konularda hakimin bilirkişi görüşüne başvurmasına izin vermemiş olsa da, taraflar hukuki konularda da uzman görüşüne başvurabileceklerdir. Bu yapısıyla özel bilirkişiliğin, bilirkişilik problemlerine yeni bir boyut katacağı muhakkaktır. Bilirkişiliğe ilişkin kapsamlı rehber bilgiler bulabileceğiniz kitap, elinizin altında bir başvuru kaynağı niteliğindedir.
Konu Başlıkları
-      Hukuki Konularda Bilirkişilik Yapılabilir mi? / Avukatın Bilirkişilik Yapması Mümkün mü?
-      Hangi Konularda Bilirkişiye Başvurmak Zorunludur?
-      Bilirkişilik Görevi Reddedilebilir mi? / Bilirkişiler Reddedilebilir mi?
-      Bilirkişi Raporu Nasıl Yazılmalıdır? / Bilirkişi Taraflarla Görüşebilir mi?
-      Adli Tıp Kurumu Kararları Bağlayıcı mıdır? / Bilirkişilerin Sorumlulukları Nelerdir?
-      Özel Bilirkişi (Uzman) Görüşü Delil Olarak Mahkemeye Sunulabilir mi? / Ek Rapor İçin de Bilirkişiye Ücret Ödenir mi?
-      Mahkemeye Sunulmuş Bilirkişi Raporları Bir Başka Davada Delil Olarak Kullanılabilir mi?
-      Ceza Davasındaki Bilirkişiler Hukuk Davasında da Görevlendirilebilir mi? / Kesinleşen Yargı Kararının Dayanağı Olan Bilirkişi Raporu Bağlayıcı mıdır?
-      Tarafları Farklı Uyuşmazlıklarda Emsal Bilirkişi Raporları Kullanılabilir mi?
-      İlamın Aksini Ortaya Koyan Bilirkişi Raporları Yargılamanın Yenilenmesine Yol Açar mı?
-      Adli Yargıda Alınmış Bilirkişi Raporları, İdari Yargıda Geçerli midir?
-      Kısmi Davada Alınan Bilirkişi Raporunun Ek Davaya Etkisi
-      Bilirkişilik Kurumunun Islahı Nasıl Mümkün Olabilir?
Tıp Hukukunda, İş Hukukunda, Çocuk Hukukunda, İdari Yargıda, Vergi Davalarında, Kamulaştırmada ve Bankacılık Suçlarında Bilirkişiliğin Özellikleri Nelerdir?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963