scorecardresearch.com Yeni Çek Kanununda Karşılıksız Çek Suçu ve Ceza Sorumluluğu ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yeni Çek Kanununda Karşılıksız Çek Suçu ve Ceza Sorumluluğu

Yeni Çek Kanununda Karşılıksız Çek Suçu ve Ceza Sorumluluğu

Yazar : Prof. Dr. Ersan Şen

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


- Ceza Hukukunun Fonksiyonu
- Yeni Suç Tipleri
- Ceza Sorumluluğu
- Bankaların Sorumluluğu
- Çek Hesabı Açma ve Çek Düzenleme Yasağı
- Cezanın Bireyselleştirilmesi ve İnfazı
- Etkin Pişmanlık, Yasak Kararı ve Bu Kararın Kaldırılması
- Şikayetten Feragat ve Vazgeçme
- Yargı Kararları


Ticari ve hatta günlük hayatın vazgeçilmez unsuru olan çekle ilgili birçok kanunlaştırma hareketi yapılmış ve son olarak da 5941 sayılı Çek Kanunu ile “ceza sorumluluğu” yeniden düzenlenmiştir. Kanun koyucu, karşılığı ödenmeyen çekin Ceza Hukukuna konu olmaması ve bu alanın Özel Hukuka bırakılması gerektiğine dair yoğun eleştirilere rağmen, çeklerin ödenmesine yardımcı olacağı ve iktisadi düzenin korunacağı düşüncesiyle karşılıksız çek fiilini yine suç olarak düzenleyen ve bunun yanında başka suçlara yer veren 5941 sayılı Kanunu yürürlüğe koymuştur. Çalışmamızda, yargı kararları ve bilimsel görüşler ışığında karşılıksız çek suçu, bu suçla ilgili etkin pişmanlık ve yasak kararının kaldırılması, 3167 sayılı Kanun ile 5941 sayılı Kanunun mukayesesi, 5941 sayılı Kanunun 7. maddesinde düzenlenen yeni suç tipleri ve çek mevzuatı ile ilgili ortaya çıkan bazı sorunlara ilişkin değerlendirmelere, kitabın son kısmında da ilgili mevzuata yer verilmiştir. Kitapta, karşılıksız çekten doğan ceza sorumluluğunun hukuka uygunluğu tartışmaya açılmış ve ayrıca Yeni Kanunla ilgili birçok özgün düşünceye yer verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963