scorecardresearch.com Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Temini ve Ticareti Suçları ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Temini ve Ticareti Suçları

Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Temini ve Ticareti Suçları

Yazar : Yusuf Yaşar

Sayfa Sayısı : 484

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eserde, uyuşturucu veya uyarıcı madde imaline ve ticaretine ilişkin suçlar Türk hukuku ve mukayeseli hukuk bakımından incelenmiştir. Birinci bölümde, uyuşturucu veya uyarıcı madde kavramı ve sınıflandırmaları, uyuşturucu veya uyarıcı madde çeşitleri ile bu maddelerin neden ceza hukukunu ilgilendirdiği ve bu konuda yapılan çalışmalar detaylı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde; uyuşturucu veya uyarıcı maddeler alanında faaliyet gösteren uluslararası örgütler, yapılan uluslararası sözleşmeler ele alınarak Türkiye’nin taraf olduğu antlaşmalar ve Anayasal düzenlemeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; mukayeseli hukukta ve Türk hukukunda uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin temin ve ticareti konusunda çıkarılan yasal düzenlemeler tarihsel süreç itibarıyla irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise 1 haziran 2005 tarihinde yürürlükten kalkan ancak yürürlük dönemine kadar işlenen suçlar bakımından uygulaması devam eden 765 sayılı Türk Ceza Kanunu ile 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu bakımından uyuşturucu veya uyarıcı madde temin ve ticareti suçları ele alınarak bu suçlara ilişkin yaptırımlar ve yargılama biçimi incelenmiştir. Çalışmada uygulayıcıların başvuru kaynağı ihtiyacı göz önüne alınarak örnek teşkil etmesi için Yargıtay kararlarına da yer verilmiştir.
Konu Başlıkları
-  Uyuşturucu veya Uyarıcı Maddelerin Tanımlanması, Sınıflandırılması, Etkileri ve Tarihçesi
-  Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddelerin Yasaklanması ve Kontrol Altına Alınmasına Yönelik Kurulan Uluslar arası Örgütler ve Sözleşmeler
-  Mukayeseli Hukukta ve Hukukumuzda Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Temini ve Ticareti Suçları
Türk Ceza Kanununda Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963