scorecardresearch.com Telefon Dinleme - Gizli Soruşturmacı - X Muhbir ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Telefon Dinleme - Gizli Soruşturmacı - X Muhbir

Telefon Dinleme - Gizli Soruşturmacı - X Muhbir

Yazar : Prof. Dr. Ersan Şen

Sayfa Sayısı : 270

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu çalışmamızın ana kuralını şu şekilde koyabiliriz; bireyler, haberleşme özgürlüğünün serbestçe kullanılabileceğine inanmalı, düşüncelerini bu yolla başkaları ile paylaşabilmeli, özel, aile ve meslek hayatlarını serbestçe yaşayabilmeli ve düşünce açıklamaları ile başkalarına kapalı tuttukları hayat alanlarındaki faaliyetleri sebebiyle takip edilmemeli, dinlenmemeli, izlenmemeli ve fişlenmemelidir.
Ana kural bu olduğuna göre, istisnalarının da keyfi olmaması ve olabildiğince sınırlı, kesin kurallarla tanımlanmış ve somut zorunluluklarla başvurulan tedbir ve uygulamalardan ibaret olması gerekir.
Telefonların dinlenmesi ve bireylerin izlenmesi tedbirlerine ilişkin şartların sıkı bir şekilde denetlenmemesi ve amacından sapılmak suretiyle bu tedbire başvuru yolunun kolaylaştırılması, zaman içerisinde Ülkemizi korku ülkesi haline getirebilecektir.
Bu nedenle, suç işleme şekil ve imkanlarının başdöndürücü bir şekilde değiştiği ve geliştiği bir ortamda, elbette silahların eşitliği ilkesi uyarınca bilim ve tekniğin ışığı altında delil toplama yol ve yöntemlerinin hukuk kuralları ile düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak bu düzenlemelerin içerikleri ve uygulamada kullanılma şekilleri amacından sapmamalı, hukuk devleti esası çerçevesinde demokratik bir toplumda duyulan somut zorunluluklar gereğince kanunlarla sınırları iyi ve açık çizilmeli, yetkinin kötüye kullanımının karşılığı olan yaptırımlar kabul edilmeli ve en önemlisi yetkiyi kötüye kullananlar hakkında tatbik edilmelidir.
Toplum düzen ister, düzen hukuku gerekli kılar, hukuku ilke ve kurallar oluşturur. Amaç, kişi hak ve hürriyetlerinin geniş, eşit, sürekli olarak, adalet çatısı altında kullanılabildiği yaşanabilir bir ülkeye sahip olmaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963