scorecardresearch.com Özel Hayatın Gizliliğinin Korunması ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Özel Hayatın Gizliliğinin Korunması

Özel Hayatın Gizliliğinin Korunması

Yazar : Mümin Serdar Güntürk

Sayfa Sayısı : 226

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kişinin bireysel tercihleri, hayat tarzı, ilgileri, alışkanlıkları gibi, insanı insan yapan nesnel ve duygusal niteliklerin tümü, "özel hayat"tanımı içinde yer almaktadır. Bu yönüyle "özel hayat", uluslararası sözleşmeler, anayasa ve özel hukuk boyutuyla her zaman gündemde olan bir konudur. Kitapta, ulusal düzeyde getirilmiş olan doğrudan ve dolaylı korumalar ile uluslararası güvenceler kapsamlı ve detaylı olarak ele alınmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türk Yüksek Mahkemelerinin özel hayatın gizliliğine, korunmasına ve bu hakkın anlaşılmasına yönelik kararları incelenirken bu kararların diğer kararlarla ilişkilerine, bağlantılarına ve mevzuattaki etkilerine işaret edilmiştir. Sporcu, Sanatçı, Siyasetçi Gibi Kamusal Figür ve Kişilerin Özel Yaşamı, Basın Yoluyla Özel Hayatın İhlali, sadakat Yükümlülüğü Karşısında eşlerin Özel Hayat Sınırı, Güvenlik Amaçlı Kamera sistemleri, Haberleşmenin Gizliliğini ihlal, Kişiler Arasındaki Konuşmaların Dinlenmesi ve Kayda Alınması, Özel Haberleşmeye Müdahale Amaçlı Gizli Teknolojik Aletlerin Kullanılması, Kişiler Hakkında Veri Toplanması ve İstihbarat, Gbt Kayıtlan, Kişisel Verilerin Kaydedilmesi, Tıbbi Tedavi ve Kişisel Tıbbi Veriler, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Verilmesi veya Ele Geçirilmesi, Tüzel Kişiler Hakkında Güvenlik Tedbiri; iletişimin Tespiti, Dinlenmesi ve Kayda Alınması, Teknik Araçlarla İzleme, Kimlik Tespiti ve Biyometrik Yöntemler, Moleküler (DNA) Genetik incelemeler. Şüpheli veya Sanığın Beden Muayenesinin Yapılması ve Vücudundan Örnek Alınması, Şüpheli ve Sanık Dışındaki Kimselerin Beden Muayenesinin Yapılması ve Bu Kişilerden Örnek Alınması, Kişinin Cinsel Hayatı, Cinsel Tercih, Cinsel Tercihlerin Eleştiri Sınırı, Özel Hayat Korumasının Dışında Kalan Cinsel Tercihler, Cinsiyet Değişimi gibi konular örnek kararlar ile ele alınmıştır.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Kişi ve Kişilik Kavramları Bağlamında Kişilik Hakkı
-       Özel Hayatın Gizliliği ve Korunması Hakkı
-       Özel Hayatın Gizliliği ve Korunmasına İlişkin Düzenlemeler
Özel Hayatın Gizliliği ve Korunması Hakkına Yargı Kararları Işığında Kazuistik Bir Yaklaşım

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963