scorecardresearch.com Mirastan Mal Kaçırma : Yargıtay Kararları Eşliğinde ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mirastan Mal Kaçırma : Yargıtay Kararları Eşliğinde

Mirastan Mal Kaçırma : Yargıtay Kararları Eşliğinde

Yazar : Erhan Günay

Sayfa Sayısı : 250

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kısa süre içinde 3.baskıya ulaşan “Mirastan Mal Kaçırma” yani tapulu taşınmazda muris muvazaasına ilişkin kitap, Yargıtay 1.Hukuk Dairesinin en yeni kararları eklenmek suretiyle genişletilmiştir. Muris, mirasçısına yasal olarak bırakması gereken miras hakkı dışında, terekede tasarruf hakkına sahiptir. Ne var ki muris bu tasarrufunu kullanırken yasanın öngördüğü şekil ve kurallara bağlı kalmak zorundadır. Tapulu taşınmazda yapılan bu tür muvazaada miras bırakanın asıl amacı, mirasçılarını mirastan yoksun bırakarak zarara uğratmaktır. Bu tür davalarda; mirasta saklı pay sahibi olsun ya da olmasın tasarruftan zarar gören mirasçı, üçüncü kişi sıfatıyla muvazaa işleminin geçersizliğinin tespitini ve iptalini isteyebilecek ve bunu her türlü delille kanıtlayabilecektir. Uygulamada gözlendiği üzere; miras bırakana bu tür temliklere yönelten etkenlerin aile içi ve dışı sübjektif baskılar, sevme, kızma, küskünlük, üvey evlat, sonraki eş gibi faktörler olduğu bilinmektedir. Kitap, mirastan tapulu mal kaçırıldığında miras hakkı zedelenen mirasçının hakkına bu taşınmaz yönüyle kavuşmak için başvurabileceği hukuksal yolu ayrıntısıyla anlatmaktadır. Tapusuz taşınmazlar ise bu tür davaların konusu olmadığı için kitap kapsamına alınmamıştır.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Muris Muvazaası Davalarında Usul Hükümleri
-       İstem Kapsamı
-       Dava Dilekçesi ve Hüküm Örneği
-       Muris Muvazaasının İstisnaları
-       İnanç Sözleşmesi–Nam–ı Müstear–Borçlu Muvazaası–Önalımda Muvazaa
-       İçtihatlarla Muris Muvazaasına İlişkin Uygulama
Muris Muvazaasına İlişkin Sistemleştirilmiş Yargıtay Kararları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963