scorecardresearch.com İrtikap Suçları (5237 Sayılı Tck. 250) ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İrtikap Suçları (5237 Sayılı Tck. 250)

İrtikap Suçları (5237 Sayılı Tck. 250)

Yazar : Selami Turabi

Sayfa Sayısı : 255

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İçinde bulunduğumuz şu günlerde Türk Hukuk sistemi büyük bir sınav vermektedir. Çetelerle mücadelede kararlı gözüken yargı mensuplarına rağmen hala eski alışkanlıklarına devam etmek isteyen azımsanmayacak kadar çok insanın olduğunu görmekteyiz. Tam bağımsızlık mücadelesi veren yargı bakalım bu sınavı başarıyla verebilecek mi bunu zaman gösterecek. Ancak Yargı içinde de ciddi bir reforma ihtiyaç hissedilmektedir.

Adalet dağıtılan kurumlardaki adaletsizliklerin biteceği konusunda kuşku duymamaktayım. Asıl bizleri üzen ise yargı reformu çalışmaları adı altında gerçek reform fırsatlarının bir bir kaçırılıyor olmasıdır. En basit örneği yeni yapılan adliye saraylarında soruşturma makamlarının başına tanınan fiziki ayrıcalık göze çarpmaktadır. Yargı denilince son sözü söyleyen mahkeme ve hakim akla gelirken bugünkü Türk yargı binaları projelerine bakıldığında yargının soruşturma makamının başı olan Cumhuriyet Başsavcılığı etrafında yapılandığı görülmektedir. Bu durum Yargının hassas dengesine ya kasıtlı bir müdahale ya da iyi niyetle yaklaşılmakla birlikte hassas yargı dengesinin bilinmemesine bağlamaktayız.

Yargının önemi herhalde ilk insandan itibaren konuşulmuştur. Tüm kutsal kitaplarda, kimi felsefi ve hukuki eserlerde. Ancak bazı çevrelerce güçlü bir yargı hiç istenmemiştir. Bu çevreler kendi kurallarını koymayı seven mevcut kuralları istediği zaman ihlal edebilen genelde kirli emellerine kutsallık atfeden, halkı yığın sürü gören, derin veya sığ çeteler veya menfaat gurupları oldukları görülmektedir. Bu menfaat eksenli grupların içerisinde yer alan kamu görevlilerinin varlığı tarih boyunca olmuştur. Kamu görevlilerinin menfaat teminini cezalandıran hukuk sistemlerine bakıldığında bu mücadelenin çok eskilere dayandığı görülmektedir.

İrtikap suçunun tarihi gelişim bölümü incelendiğinde kamu görevlilerinin işledikleri rüşvet veya irtikap gibi suçlarla mücadelenin roma hukuku dahil tüm eski hukuk sistemlerinde verildiği izahtan varestedir.

Bu sebeple güncelliğini hiç kaybetmeyen kamu görevlilerinin işledikleri önemli suçlardan biri olan "irtikap suçları" adlı bu eser kaleme alınmıştır. Yine "irtikap suçları" Cumhuriyet tarihimiz boyunca müstakil olarak hiç incelenme-miştir. Öğretiye uygulamadan karar örnekleri aktararak uygulamada yer alan haberleri taşımak, uygulamaya öğretiden bilgiler sunarak Türk Hukuk sistemine ve camiasına faydalı olma gayemizden başka amacımız olmamıştır.

İrtikap Suçları Kitabında Yer Alan Konu Başlıkları

Öğreti ve Uygulamada Yer Alan Tüm Görüşler ve Yargı Kararları Işığında Anlatım
İrtikap - Rüşvet - Zimmet - Yağma - Dolandırıcılık - Görevi Kötüye Kullanma Suçu Farkları
Tarihi Gelişim ve Mukayeseli Hukuk Değerlendirmeleri
İrtikap Suçuyla İlgili Son Yargıtay Kararları (2008-1971)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963