scorecardresearch.com İçtihatlı - Açıklamalı Basın Yoluyla Ve Genel Olarak Hakaret - İftira ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İçtihatlı - Açıklamalı Basın Yoluyla Ve Genel Olarak Hakaret - İftira

İçtihatlı - Açıklamalı Basın Yoluyla Ve Genel Olarak Hakaret - İftira

Yazar : Necati Meran

Sayfa Sayısı : 501

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kişilerin onur ve saygınlıklarına karşı işlenen suçlardan olan hakaret ve iftira,

nitelikleri itibariyle birbirine benzer eylemlerdir. Dolayısıyla çoğu kez birbirine

karıştırılabilmektedir. Basın yoluyla işlenmesi halinde, herkes hakaret ya

da iftira eyleminden haberdar olmakta, kişilerin şerefleri açısından daha ağır

sonuçlar ortaya çıkabilmekte, bazen de bu tür eylemler haber verme, eleştiri,

şikayet hak ve özgürlükleri içinde değerlendirilmekte ve bu halleriyle hukuka

uygun kabul edilerek cezalandırılmamaktadırlar.

Hakkında suç isnadı bulunan kişilerle ilgili bilgiler basında yer alabilmekte,

ve bu yolla kişilere hakaret edilebilmekte, kişiler teknik anlamda olmasa da

iftiraya uğrayabilmekte, sonuçta isnat olunan suçtan beraat etseler dahi kendilerini topluma ifade edememekte ve suçlu yaftası boyunlarında asılı kalabilmektedir.Bu nedenlerle toplumda işlenilirliği itibariyle yoğunluğu olan hakaret ve iftira suçları başta olmak üzere, yalan tanıklık, yalan yere yemin etme, muhafaza (yedieminlik) görevini kötüye kullanma, yargı görevi yapanı etkileme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, cezaevinden kaçma, ayaklanma ve cezaevine yasak eşya sokma gibi suçların açıklanması ve yorumlanması ile birlikte, Yargıtay?ın konuya ilişkin kararları kitabın ana eksenini oluşturmaktadır.

Yargıtay?ın sözkonusu suçları temyizen incelemekle görevli Dairelerinin

5237 sayılı Ceza Kanunu döneminde verdikleri kararlar ilgili bölümler yerleştirilmek suretiyle meslektaşlarımızın görüşlerine sunulmuştur. 2008 yılında çıkanKanunların sanık lehine değerlendirilmesi zorunluluğu nedeniyle örnek Yargıtaykararlarının daha çok 2007 yılında içinde verilmiş, 2008 ve 2009 yılı içindeise daha çok lehe yasa değerlendirmesi için bozma kararlarına hükmolunmuştur. Bir kısım suçlarla ya da maddelerle ilgili mahkeme kararlarının onama şeklindeçıkması, örnek bozma kararlarının bulunamamasına yol açmış, belli madde altındaki eski tarihli kararlar örnekleme açısında kitaba alınmıştır.

Hakaret - İftira Kitabında Yer Alan Konu Başlıkları

Yalan Tanıklık (Madde 272)
Muhafaza (Yedieminlik) Görevini Kötüye Kullanma (Madde 289)
Suç Uydurma - Suç Üstlenme (Madde 279 - 280)
Ses veya Görüntülerin Kayda Alınması (Madde 286)
Ceza İnfaz Kurumuna Yasak Eşya Sokma (Madde 297)
Suçu Bildirmeme (Madde 279 - 280)
Suç Delillerini Yok Etme Gizleme ve Değiştirme (Madde 281)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963