scorecardresearch.com Gıda Suçları Ve Yeni Gıda Mevzuatı ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gıda Suçları Ve Yeni Gıda Mevzuatı

Gıda Suçları Ve Yeni Gıda Mevzuatı

Yazar : Seydi Kaymaz

Sayfa Sayısı : 797

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Gıda maddelerinin üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar ki tüm aşamalarındaki hükümler, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu, Gıda Maddeleri Tüzüğü ve bu konudaki standartlarda düzenlenmekteydi. Ancak gıdalara ilişkin hizmetlerin yetersiz bir mevzuatla dağınık ve etkisiz bir şekilde yürütüldüğü ülkemizde, 560 sayılı KHK''nın 28.06.1995 tarihinde yürürlüğe girmesi ve sonraki düzenlemeler ile gıda maddeleriyle ilgili yeni bir dönem başlamış bulunmaktadır. ".11.1997 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği, diğer yönetmelikler ve kodekse bağlı olarak yayınlanan tebliğler ile gıda uygulaması büyük ölçüde değişmiştir. Uygulamada ortaya çıkan sorunlara şu anki hali ile de olsa yeni mevzuat ışığında çözümler bulmaya çalışmak, Yüksek Mahkememizin bu yöndeki uygulamalarını aktarmak ya da tartışmaya açmak gereğinin doğduğu inancı ile bu kitap hazırlanmıştır. Buna ek olarak eserin amacı, hakim, Cumhuriyet Savcısı, Avukat ve gıda mevzuatını uygulayacak olan idareciler ile gıda maddesi üreten ve satan işyeri sahiplerine yararlı olmaktır.
Besinlerle ilgili yazılı hukuk, kamu esenliğini konu alır; korunan hukuksal değer toplumsal niteliktedir. Bunun en ayrıntılı düzenlemesi ülkemizde Cumhuriyetle başlamış ve 1950''lerde çıkarılan tüzükle bir ölçüde yaşama geçmiştir... 1995 - 1997 yılları, bu konuda yoğun bir yazılı hukuk düzenlemesine tanık oldu. Yazılı hukuk, deyim yerindeyse öylesine bir yığın oluşturdu ki, uygulamada bir kargaşa yaşanmaması olanaksızdı. Buna göre, kimi eylemler yargısal suç olmaktan çıkarılıyor, yönetsel suça dönüştürülüyor, yaptırımları arttırılıyordu. Gıda Suçları ve Yeni Gıda Mevzuatı adlı bu kitap, bu karmaşaya son vermek üzere kotarılmış ciddi bir yapıttır. Yapıt, uygulamaya ışık tutacak nitelikte ve boyuttadır.'' Doç. Dr. Sami SELÇUK (Yargıtay Başkanı)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963